Záruka 12 měsíců vs. záruka 24 měsíců

Možná jste si již všimli, že záruka 24 měsíců platí pro koncové uživatele (B2C – Business to Customer)  a záruka často 12 měsíců platí při prodeji mezi společnostmi (B2B). Všimnete si toho třeba na Alza.cz je u některého zboží uvedeno že při nákupu na DIČ/IČ je záruka pouze 12 měsíců.  Zrovna jsem řešil nákup NB pro známého a měl to možnost koupit na firmu, ale narazil jsem na problém, že sice nakoupím levněji, ale budu mít o rok kratší záruku.

Pak jsem se setkal dvakrát s reklamací u bot. Jednou jsem reklamoval boty po 15 měsících (nosil jsem je tak dohromady tři měsíce), stáli skoro 3000 a tak jsem to nechtěl nechat jen tak. Prodavači na mě byli nevrlí a nakonec záruku neuznali, na základě potvrzení znalce.  Neřešil jsem dále. Pak po roce jsem reklamoval jiné boty cca po 5 měsíci nošení. A ejhle reklamace byla rychlá a vyřízená.

Jak to? Záleží, kdy reklamujete, a jak se ten proces reklamace přenáší dál na prodejce.

  • Pokud se Vám něco rozbije reklamujte co nejdříve to jde ideálně do prvních šesti měsíců, kdy máte extra práva jako koncový uživatel na vrácení peněz/výměnu vadného zboží.
  • Reklamujte do 12 měsíce použití věci, máte pořád velkou šanci na kladné vyřízení. Mnoho distributorů/výrobců, od kterých nakupuje prodejna, která Vám dává 24 měsíční záruku poskytuje danému prodejci záruku pouze 12 měsíců. Pokud to nemá prodejce ošetřené nějakou smlouvou, může se stát, že po uplynutí lhůty 12 měsíců je na něm „Černý Petr“ a musí to nějak řešit.
  • Po 12 měsících už to může být občas problém.  Situace je jiná u každého výrobce, protože firmy mezi sebou si prodávají zboží na základě obchodního zákoníku. Pokud se pletu tak mě opravte komentářích.

_________________________________________________________________________________________

Data pod čarou:

Je nutné si uvědomit, že příslušná ustanovení občanského zákoníku (tj. § 612 a násl. zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění) o dvouleté záruční lhůtě se vztahují pouze na ty případy, kdy podnikatel (fyzická nebo právnická osoba) prodává zboží v rámci své podnikatelské činnosti koncovému spotřebiteli (zákazníkovi).

Standardní záruční doba spotřebního zboží je od 1. ledna 2003 stanovena na dvacet čtyři měsíců, tedy dva roky.
Z tohoto pravidla ovšem existuje několik výjimek:

• u potravinářského zboží je záruční doba osm dnů,
• při prodeji krmiv trvá lhůta tři týdny,
• u prodeje zvířat máte záruku šest týdnů,
• pokud je na prodávané věci, jejím obalu nebo přiloženém návodu vyznačena lhůta k použití věci (například potraviny, kosmetika), skončí záruční doba uplynutím této lhůty,
• do záruční lhůty se nepočítá doba, po kterou byl výrobek v opravě.

Vady, které se projeví do šesti měsíců od nákupu (§ 616 OZ)
Výše zmíněné vady ovšem jsou vážným nedostatkem a v některých případech mohou být jednoznačným důvodem k odstoupení od smlouvy, vrácení věci prodejci a inkasování peněz od něj. Velkou roli hraje, jak brzo po koupení zboží se vada objeví.

Vady, které se projeví do šesti měsíců od nákupu (§ 616 OZ)
Pokud během prvních šesti měsíců od nákupu zjistíte, že se u zboží projevuje vada, máte právo na opravu či výměnu. Pokud to není možné, můžete chtít přiměřenou slevu, nebo můžete od kupní smlouvy odstoupit.

 

V případě, že se vada projeví později než za půl roku od nákupu zboží, záleží další řešení situace na tom, zda jde o vadu odstranitelnou, nebo neodstranitelnou.

* Jestliže jde o vadu odstranitelnou, máte právo na její bezplatné, včasné a řádné odstranění. Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, můžete požadovat výměnu věci, nebo týká-li se vada jen součásti věci, výměnu součásti. Není-li takový postup možný, můžete žádat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit.

* Jestliže to bude vada neodstranitelná, která bude bránit tomu, aby věc mohla být řádně užívána jako věc bez vady, máte právo na výměnu věci nebo právo od smlouvy odstoupit.

* Stejná práva jako při vadě neodstranitelné máte ovšem také tehdy, jestliže vada je sice odstranitelná, ale vyskytuje se opakovaně. Jako opětovné vyskytnutí vady se posuzují případy, kdy stejná vada byla již v rámci záručních oprav dvakrát nebo různá vada třikrát odstraňována. V případě většího výskytu vad máte možnost od smlouvy odstoupit, pokud má věc v době uplatnění nároku současně alespoň tři vady.

Opotřebení není vada
Záruka se nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním (§ 619 OZ). Znamená to, že prodávající bude poskytovat dvouletou záruku pouze na vady. A vadu výrobku nelze zaměňovat s jeho životností. Například životnost textilních výrobků ovlivňuje především počet cyklů údržby, tedy počet praní nebo chemických čištění. Hranice životnosti mnoha textilních výrobků je daleko kratší než dva roky. Vedle běžného opotřebení nemůžete reklamovat ani závadu, kterou jste způsobili vlastním zaviněním (např. mechanické poškození).
•Vady, které se projeví do šesti měsíců od nákupu (§ 616 OZ)
•Vady, které se objeví po šesti měsících od nákupu (§ 622 OZ)

Zdroje a důležité odkazy:

http://www.finexpert.cz/default.aspx?section=20&server=1&article=2626

http://ekonomika.idnes.cz/podnikatele-muze-zaskocit-zkracena-zarucni-lhuta-fva-/ekonomika.asp?c=A060801_114249_ekonomika_ven

http://www.hlubocky.eu/dvouleta-zarucni-lhuta-kdy-plati-a-jaka-prava-z-ni-pro-zakaznika-plynou/

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This