VPS hosting – co to je, jak to funguje a základní přehled VPS

V tomto článku se podíváme na VPS hosting, jak se liší od ostatních typů hostingů, trochu laicky popíši jak VPS funguje a také nebude chybět přehled VPS v ČR. Na úvod ještě uvedu, že mám zkušenosti jen s jedním VPS. Na druhou stranu VPS respektive Virtuální hosting (cloud) prodávám firemním zákazníkům a mám s tím zkušenosti i z této strany.

Co je to VPS

Pokud máte zkušenost s webhostingem, tak víte že webhosting sdílí výkon s jinými hostingy na jednom serveru, kde veškeré nastavení a správu za Vás řeší poskytovatel. S tím je spojena i jednotná konfigurace serverů a téměř žádné individuální nastavení. Je know-how firmy, aby věděla kolik hostingů spotřebuje kolik výkonu a uměla zabezpečit a nastavit servery.

Oproti tomu VPS celým názvem “Virtuální Privátní Servery” je konkrétní výkon, který dostanete a máte ho jen pro své využití. VPS je část fyzického serveru, který je pomocí virtualizace rozdělen na menší části a těm právě říkáme VPS. Navíc virtualizace většinou zajišťuje, že v případě poruchy fyzického serveru bude automaticky využit jiný server aniž byste o tom věděli.

Konfigurace a správa VPS

VPS serveryJedna z výhod VPS je individuální konfigurace. Většina hostingových firem umožňuje nahrát na VPS zdarma LAMP (Linux, Apache, MySQL a PHP). Pravě díky tomu, že si instalujete operační systém (Linux) a na něj webový server (Apache), databáze (MySQL), skripty (PHP) pouze pro sebe máte možnost vlastní konfigurace. Druhá strana věci je ovšem to, že VPS hosting vyžaduje znalost linuxového prostředí, abyste mohli nastavovat a aktualizovat celé prostředí LAMP.

Pokud máte VPS s instalovaným LAMP balíčkem, tak ještě potřebujete ovládací prostředí neboli “control panel”. Tento panel Vám vytvoří prostředí, kde můžete zřizovat vlastní hostingové účty, FTP přístupy a databáze. Nejznámější jsou cPanel, Plesk a ISPConfig. V poslední řadě je třeba upozornit na zabezpečení, které si také řešíte sami. Jako laik jsem bezpečnost VPS řešil nastavením Fail2ban (ochrana před prolomením přihlášení) a whitelistem na veřejnou IP adresu, z které se lze přihlásit na root VPS.

Pokud nechcete takové nastavování řešit, tak si objednejte alternativu VMSVirtuální Manažovaný Server”. Hned několik hostingových firem v ČR nabízí VMS, kde se o základní věci okolo Linuxu starají sami.

Výkon – RAM, CPU & STORAGE

ram_cpuVýkon VPS se skládá z virtuálního procesoru zkráceně CPU. Výkon CPU je udáván rychlostí (např. 1GHz), jádrem či vláknem procesoru. Druhou a nejdůležitější částí výkonu VPS je operační paměť zkráceně RAM. Poslední součástí je storage česky úložiště, což může označovat vyhrazené místo na disku přímo v serveru, nebo v lepším případě je využit SAN tedy externí storage systém. Storage může být postavena na třech typech disků SATA, SAS a SSD. Každý disk má jiný výkon, který měříme v takzvaných IOPS (Input/Output operation per second) tedy kolik zapíší/přečtou dat za jednu sekundu. Zde je krásně vidět proč stoupá obliba SSD disků:

 •   SATA 7200 ot. má ~75-100 IOPS
 •   SAS 15 tisíc ot. má ~175-210 IOPS
 •   SSD má ~3300 až statisíce IOPS dle výrobce a typu rozhraní

Sami vidíte, že SSD disky jsou velmi rychlé, mnoho násobně rychlejší, ale také o dost dražší. SSD disk je často vyžadován tam, kde je hodně zápisů a čtení v jeden okamžik. Nejčastěji se SSD disky používaní pro databázové servery.

Takže pokud si budete vybírat VPS, tak z hlediska výkonu si zjistěte:

 1.   Co to znamená CPU – Je to celé jádro? Kolik GHz? Jedno vlákno?
 2.   Jaké disky neboli “storage” jsou použité? SSD, SAS nebo SATA?
 3.   Jaké má VPS připojení k internetu – 100Mbps nebo 1Gbps? Vyhrazená nebo sdílená konektivita? Případně kolik VPS sdílí danou konektivitu? Konektivita je obecně třeba řešit až u větších projektů.

Čím se VPS liší od jiných typů hostingů

Webhosting je základní typ hostingu, kde se o všechno stará poskytovatel služby. Co se týče výkonu, máte garantováno často jen memory_limit, díky tomu je také webhosting nejlevnější variantou. Cloud je velmi podobná služba jako VPS. Liší se hlavně tím, že je postavený robustněji a plně redundantní. S tím souvisí druhý bod, cloud se díky robustnějšímu řešení používá jako IaaS tedy Infrastruktura formou služby. Nejčastěji cloud využívají firmy, které používají cloud na místo vlastních serverů – často to vyjde lépe. Dedikované servery jsou totožnou variantou, kde máte k dispozici celý server s větším výkonem.

Výhody a nevýhody VPS Hostingu

Výhody

 •  Vyhrazený výkon
 •  Možnost navýšit výkon
 •  Individuální konfigurace
 •  VMS – managed varianta

Nevýhody

 • Sdílené IOPS
 •  Vyžadována znalost LAMP
 •  Zabezpečení si řešíte sami

Na závěr přikládám přehled VPS poskytovatelů a jejich parametrů. Poskytovatele VPS jsou vybráni na základě statistik nic.cz a pokud odpověděli na mé dotazy. Pokud si myslíte, že by zde měla být další hostingová firma tak napište do komentářů její jméno a důvod proč by zde měla být.

prehled_VPS_hostingu

Poznámky k tabulce

 • Barvyzelené jsou údaje, které jsem dohledal na stránkách poskytovatele, oranžové jsou údaje které jsem získal na vyžádání emailem od podpory. Modré jsou z jiného zdroje (nix.cz)
 • Nepleťte si SLA s dostupností – pokud Vám hostingová firma slibuje dostupnost například 99,99% tak by mělo být uvedeno také penále při nedodržení této dostupnosti. Pokud tomu tak není nejedná se o SLA, ale jen o informativní údaj o dostupnosti
 • Odpovědnost za vzniklou škodu – hostingová firma většinou nenese odpovědnost za zásah třetí strany či vyšší moci (zejména povodeň, požár, vichřice, válka,zemětřesení, stávka, povstání apod.) nebo v případě poruchy na zařízení třetích dodavatelů (zejména rozsáhlý a dlouhodobý výpadek dodávky elektřiny, telekomunikačního spojení atd.). Takže pokud máte web, který Vám vydělává peníze doporučuji mít záložní řešení
 • Konektivita v NIXu – tím myslím vlastní připojku v NIX, ceny jsou veřejné
 • Data v tabulce – jsou z června 2014
Test znalostí hostingu
Otestujte své znalosti po přečtení článku testem!

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Trackbacks/Pingbacks

 1. Cloud hosting » Bigdrobek - […] firmy (již zmíněné zapojení, správa a servis). Jak jsme se bavili v předchozím článku o VPS, cloud “IaaS” je…

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This