Ubuntu – zahoďte Windows a ušetřete peníze

Ubuntu  je operační systém, který instalujete na Váš počítač či server. Dnes konkuruje čím dál tím více Windows, a Microsoft (vydavatel Windows) se musí čím dál tím více snažit, aby v konkurenci ustál. Ubuntu je a bude oproti Windows plně zdarma. Nemusíte platit žádné licenční požadavky. Navíc velmi unikátní vlastnost Ubuntu je bezpečnost, Ubuntu se zakládá na linuxovém jádře a je od základu navrženo s ohledem na bezpečnost, díky čemuž se minimalizuje riziko zavirování nebo jiného narušení počítače.

Ubuntu existuje ve dvou variantách, Ubuntu Desktop který je vhodný pro stolní počítače a notebooky a Ubuntu Server což je varianta pro využívaná většinou podnikateli. Obě verze se ještě dělí na 32Bit a 64Bit což je typ procesoru uvnitř vašeho počítače a většinou záleží, jak starý PC máte. Dá se říci, že PC starší 5 let jsou ve většině případů 32 Bit a mladší je 64 Bit.

Přehled variant Ubuntu

 1. Ubuntu Desktop – pro stolní PC a Notebooky
  • Ubuntu Desktop 32 Bit
  • Ubuntu Desktop 64 Bit
 2. Ubuntu Server – pro servery a podnikatele
  • Ubuntu Server 32 Bit
  • Ubuntu Server 64 Bit

Nové verze Ubuntu

Zajímavé je, že Ubuntu vychází každý duben a říjen nová verze. Podle toho můžeme soudit, že vývojáři zdatně pracují a neustále vylepšují tento operační systém. Současné verze se jmenuje “Ubuntu 11.04 Natty Narwhal a podle toho poznáte:

 • Ubuntu -> je název distribuce Linuxu
 • 11 -> znamená aktuální rok
 • .04 -> aktuální měsíc verze tedy duben.
 • Natty Narwhal -> je kódové označení, aby názvy nebyly tak suché

Co se týče nových verzí Ubuntu každý půlrok, změny nejsou tak drastické jako u Windows, kde jednotlivé verze systému Windows 95 / 98 / NT / 2000 / Milénium / XP / Vista / 7 se od sebe velmi liší, je třeba  většinou výkonnější HW a hlavně zaplatit novou licenci.
Ubuntu můžete natavit tak, aby Vám při aktualizaci oznámilo, že vyšla nová verze a samo se povýšilo na vyšší verzi. To je podle mě super vemte si, že tenhle operační systém za Vás hlídá aktualizaci částí operačního systému, ale navíc Vám aktualizuje všechny programy a také se umí sám povýšit na vyšší verzi 🙂

Dlouhodobá podpora (LTS)

Jednou za dva roky vychází verze s dlouhodobou podporou (LTS – Long-Term Support), což je verze s 36měsíční podporou pro desktop a 60měsíční podporou pro servery. Standardní verze, které vycházejí v půlročních cyklech, mají délku podpory 18 měsíců.
Dlouhodobá podpora je důležitá hlavně pro serverové edice, aby majitelé serverů, kteří využívají, Ubudu (např.: LAMP server (Linux, Apache, MySQL, PHP).

Aktualizace Ubuntu
Aktualizace v Ubuntu mají nový rozměr oproti tomu, jak jsme zvyklí z Windows. Ubuntu aktualizuje kromě samotného operačního systému také všechny programy, které máte na-instalované. Vše při jednom procesu, a zdarma. Aktualizace probíhá automaticky a stahuje se z internetu.

 

Instalace Ubuntu

Pokud se rozhodnete instalovat Ubuntu, můžete instalovat klidně i na PC kde máte Windows. Ubuntu si totiž ukousne potřebnou velikost z Vašeho pevného disku (lze nastavit) a následně při každé m spuštění budete mít možnost vybrat si, jaký operační systém chcete.
Pokud již máte nainstalované Ubuntu, předkládám Vám seznam programů, které já doinstaluji, protože v základní instalaci chybí. Pokud chcete v Ubuntu nainstalovat nějaký SW, nemusíte hledat instalační soubory na internetu, ale otevřete aplikaci „Centrum softwaru“ a zde si program vyhledáte podle kategorie nebo zadáte název do hledání. Pak akorát kliknete na instaluj a je to 🙂

Pohled na plochu Ubuntu

Co do-instaluji za programy po instalaci Ubuntu:

 • Thunderbird – email klient (Již je nativně emailový klient místo Evolution)
 • Gnome Commander – správce souborů
 • Bluefish – textový editor
 • Filezilla – ftp klient
 • Chromium – druhý prohlížeč
 • Gimp – editor obrázků
 • Skype – chat a voip telefonie
 • VirtualBox OSE – umožní instalovat/spustit více virtuálních na jednom PC
 • VLC player – audio a video přehrávač
 • Nesvobodné doplňky UbuntuBěžně používané nesvobodné aplikace (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash, Codecs)

Grafické rozhraní Gmome vs. Unity

Jedna věc se mě na nové verzi 11.04 nelíbí a to je změna grafického rozhraní. Ubuntu jsem poznal od verze 9.10 a zde jsem si celkem zvyknul na to že vše můžete ovládat z top lišty. V rozhraní Unity ale tato možnost zmizí a máte místo ní řekněme „lištu rychlého spuštění“. Práce s touto lištou mě nevyhovuje.

Naštěstí v Ubuntu se rychle vrátíte k původnímu rozhraní „Gnome“. Obrýzkový návod jak toho lze jednoduše dosáhnout najdete zde: http://scottlinux.com/2011/03/05/ubuntu-11-04-change-from-unity-to-classic-gnome/

Co na Ubuntu nespustíte

Ano je tomu tak že některé věci na Ubuntu nespustíte, jedná se samozřejmě o programy, které jsou vytvořeny jen pro Windows.

 • Makra v MS Office
 • PC hry pro ty je lepší Windows
 • Některé programy vytvořené jen pro Windows prostředí

Některé programy vytvořené pro Windows již Ubuntu ale umí spustit pomocí prográmku Wine, počítejte že odhadem 50% programů již dnes půjde spustit, ale chce to trochu nastavování.
Já osobně jsem s Ubuntu spokojený a mám nainstalované jak Windows XP tak i Ubuntu na jednom PC. Pokud dnes někomu instalujete PC, zvažte co bude daný uživatel používat; pokud používáte PC hlavně na internet, hudbu a filmy určitě Ubuntu zkuste.

Zdroje informací

 

 

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

13 komentářů

 1. Ahoj, mám dotaz, je Ubuntu česky?

  Post a Reply
  • Ano Ubuntu je plně v češtině 🙂

   Post a Reply
   • Děkuju. Přemýšlím o tom, že bych to prubnul.

    Post a Reply
    • Já jsem spokojenej. Ubuntu mám na starším desktopu, kde byli dříve Win XP a začali po všech aktualizacích šlapat pomalu. Ubuntu šlape velmi dobře i na starším PC. Na NB mám nainstalované Win XP i Ubuntu a přepínám si podle potřeby jaký OS chci.
     Další super věc je pro hračičky VirtualBox OSE pokud si někdo chce hrát a nainstalovat jiné operační systémy nebo prostě rozjet více virtuálních strojů na jednom PC.

     Post a Reply
 2. Doplněno:

  Grafické rozhraní Gmome vs. Unity

  Jedna věc se mě na nové verzi 11.04 nelíbí a to je změna grafického rozhraní. Ubuntu jsem poznal od verze 9.10 a zde jsem si celkem zvyknul na to že vše můžete ovládat z top lišty. V rozhraní Unity ale tato možnost zmizí a máte místo ní řekněme „lištu rychlého spuštění“. Práce s touto lištou mě nevyhovuje.

  Naštěstí v Ubuntu se rychle vrátíte k původnímu rozhraní „Gnome“. Obrýzkový návod jak toho lze jednoduše dosáhnout najdete zde: http://scottlinux.com/2011/03/05/ubuntu-11-04-change-from-unity-to-classic-gnome/

  Post a Reply
 3. Přesun tlačítek doprava

  Postupů pro přesunutí tlačítek ovládání oken v Ubuntu 10.04 najdete celou řadu. Dle mého mínění je nejjednodušší do konzoly(terminálu) zkopírovat následující příkaz:

  gconftool-2 --set "/apps/metacity/general/button_layout" --type string "menu:minimize,maximize,close"

  Post a Reply
 4. Výběr jaký systém bude bootovat jako první
  Instalujte GRUB – správce

  Post a Reply
 5. Priateľka už dva roky používa Ubuntu na web, skype, mail aj tvorbu článkov pre svoju www stránku. Ja som tiež používal Ubuntu na pracovnej stanici a na notebooku WinXP. Teraz mám jeden komp s win7 a stále viac uvažujem o návate k Ubuntu. Prečo vo Win nefunguje kopírovanie púhym označením myšou a vkladanie kolieskom?

  Post a Reply
 6. Málo místa na disku:

  zkus:
  sudo apt-get check
  sudo apt-get clean
  sudo apt-get autoclean
  sudo apt-get autoremove

  Nejsem si jist co přesně balíky znamenají, ale:
  první příkaz asi zkontroluje závislosti a u těch ostatních si nejsem úplně jist co přesně znamenají ale tuším že:
  clean je vyčištění systému od stažených balíků a již nepotřebných (po instalaci), podobné to bude asi u autoclean
  a autoremove by mělo být vyčištění systému od software, který není již potřeba, není již v závislostech s ostatními balíky

  Radši si přečti přesnější info, který dostaneš když napíšeš jen:
  sudo apt-get

  Pak můžeš zkusit novou utilitku v intrepid 8.10, tuším že se jmenuje „system cleaner“ ten by mohl také uvolnit trošku místa.

  zdroj:http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=29190.0

  Post a Reply
 7. Pár tipů co udělat po instalaci Ubuntu:

  – Smazat nepotřebné zástupce z lišty (Amazon atd)
  – Instalovat Unity Tweak Tool a nastavit si plochu a grafické efekty podle sebe
  – Doinstalujte si programy: Chromium (Google Chrome), VLC media player (stejný přehrávač jako ve Windows)
  – Pokud pracujete s weby doinstalujte Filezilla (FTP), Bluefish (textový editor) a Gimp (grafický editor)
  – Nastavení systému – Vzhled – Chování
  —— nastavit „V liště nabídky daného okna“
  —— nastavit „Pouze při najetí myši“
  —— Nastavit „Přidat do launcheru ikonu pro zobrazení plochy“
  – Pokud chcete sledovat teplotu a výkon HW instalujte PSensor (lze zobrazit i v horním panelu)ú

  Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Tip: Návod-Instalace lokální WordPress (OS Ubuntu) | Wordpress - [...] si Ubuntu, doporučuji [...]
 2. Prohlížeč Firefox – proč ho používám a jaké doplňky instaluji - [...] systém Ubuntu (Linux OS)instaluje automaticky „Mozilla [...]
 3. Microsoft přestal podporovat Windows XP - co s tím? - […] systémy Windows nebo na nějakou verzi Linuxu, která je zdarma. Nejznámější verze Linuxu je Ubuntu, která má plochu, prohlížeč,…

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This