Terry Goodkind

Terry Goodkind je můj zatím poslední „objev“ mezi fantasy spisovateli. Jeho sérii 20 knížek jsem postupně kupoval na Aukru, a zbytek dokoupit v Neoluxoru. Autora řadím osobně mezi pár nejlepších – Sapkowski, Eddings, Tolkien a Piers.

 O autorovi

Terry Goodkind, narozený v Omaze, ve státě Nebraska, USA, je současný americký spisovatel nejlépe prodávané fantasy série Meč Pravdy (The Sword of Truth) publikované v Tor Books v srpnu roku 2006, prodalo se přes 10 milionu výtisků a překládalo do 20 různých jazyků. V nedávném americkém časopisu Publishers Weekly informovaly, že Terryho knížky překonaly prodeje hranici 25 milionu knih celosvětově.

Relativně brzo Terry zjistil, že trpí dyslexií, která měla co dočinění s jeho flustrací na střední škole. Později předčasně ukončil školu a pracoval jako tesař, vyráběl violiny, restauroval exotické a starodávné cennosti a artefakty. Před tím, než začal začala jeho kariéra spisovatele, byl hodně známý pro jeho malby s tématem námořnictva a divoké přírody. V roce 1993 během konstrukce jeho baráku na zalesněném ostrově Mount Desert na pobřeží Maine, začal psát svojí první novelu, „Čarodějovo první pravidlo“ a jeho spisovatelská kariéra byla nastartovaná první publikací v následujícím roce 1994, kdy se prodalo 60.000 kopií což bylo o mnoho více než je běžné při prvním výtisku. Následně si pořídili druhý dům (domov) na jihozápadě v pouštní krajině, kde nyní tráví většinu času.

Terry Goodkind publikoval v Americe celkem 10 dalších dílů, v Čechách byli rozděleny na 20 dílů a jednu další novelu. Terry byl hodně ovlivněn knihami od Ayn Rand.

Seznam dílů série Meč pravdy popořadě:

Série Meč pravdy
ČísloDruhé vydání „Hardcover“První vydání „Paperback“Název v origináleObal
Série Meč Pravdy: dějová linie #1
Prequell 1 (tisíce let před)Legenda o Magdě Searusové – První zpovědnice (2014)The First Confessor: The Legend of Magda Searus
Prequell 2 (cca 30 let před)Dlužní kost (1998, v časopise Legenda)Debt of Bones
1První čarodějovo pravidloPrvní čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mágWizard's First Rule
První čarodějovo pravidlo 2: Tři schránky Ordenu
2Kámen slzKámen slz 1: Armáda démonůStone of Tears
Kámen slz 2: Sestry světla
3Krvavá církevKrvavá církev 1: InkvizitorBlood of the Fold
Krvavá církev 2: Pekelná bible
4Chrám větrůChrám větrů 1: Ochránce Lorda RahlaTemple of the Winds
Chrám větrů 2: Proroctví císaře Jaganga
5Duch ohněDuch ohně 1: Válečný čarodějSoul of the Fire
Duch ohně 2: Tajemství magie
6Víra poraženýchVíra poražených 1: Zuřivost Mord-sithyFaith of the Fallen
Víra poražených 2: Císařský řád
7Pilíře světaPilíře světa 1: Ozvěna šeptajících hrobůThe Pillars of Creation
Pilíře světa 2: Srdce starého světa
8Obnažená říše (*1)Nahé císařství 1: Temný závoj hněvuNaked Empire
Nahé císařství 2: Pevnost čarodějů
9Ohnivá kaskáda (*1)Čarodějnický oheň 1: Chodba mrtvýchChainfire
Čarodějnický oheň 2: Ohnivá kaskáda
10FantomFantom 1: Přízračné legiePhantom
Fantom 2: V prachu starých kostí
11ZpovědniceZpovědnice 1: Předivo kouzelConfessor
Zpovědnice 2: Čarodějovo poslední pravidlo
Série Meč Pravdy: dějová linie #2
12Ozubí Reguly The Omen Machine
13Třetí království  The Third Kingdom
14Oddělené dušeSevered Souls
15 Válečné srdce – poslední knížka z této série ??Warheart
Série: The Nicci Chronicles
16Paní smrt – knížka navazuje na konec série Meč Pravdy 2 a týká se Nicci (očekávejte 2017)Death's Mistress: Sister of Darkness
Související novely
(tisíce let po, současnost)Pravidlo devítekThe Law of Nine

*1 – Osmý a devátý díl změnil v reedici název!

Jak je vidět výše, překvapí Vás že v angličtině se jedná o jednu knížku , v Čechách to z nějakého důvodu dělí do dvou knih (viz foto díl 11. Zpovědnice v prvním vydání vyšel jako dvě knížky). Také například obě knížky Eddings – Belgarat a Polgara jsou rozděleny do dvou. Asi nějaké móda jak vydělat. Až půjdete do knihkupectví, podívejte se na reedice Malorreon, Belgarion (David Eddings) a Ságy meče pravdy. To jsou fakt bychle, aby nakladatel vydělal tak přidal papír, zvětši písmo a dodat tvrdý obal.

Chtěl jsem se podívat na stránky vydavatele Classic, a musím říct, že jsem nenašel ani jediný odkaz na web tohoto vydavatelství. Tož to mě opravdu překvapuje, známá obchodní značka, pro e-shop knih vydavatelství jak dělané. Pokud někdo najdete odkaz, nebo máte informaci pod jakou společnost toto vydavatelství vydávající tuto sérii spadá, napište to do komentáře.

Nejasnosti prvního vydání

 • Dvě knížy namísto jedné – vydavatel první edice rozdělil knihu na dvě a pozměnil i název, naštěstí nová edice už vyšla správně jako jedna knížka
 • Tragický překlad od 4 dílu (prvního vydání) od pana Čuby změnil pár důležitých již zažitých názvů jako místo substraktivní používá termínu „odnímací“ magie…, matka vyznavačka vs matka zpovědnice.. a další. To mě dost zmátlo, naštěstí v novém vydání je to opraveno.
 • Změna názvů 8 a 9 dílu – souhlasím s novým vydáním, že „Obnažená říše“ je lepší překlad fráze „Naked Empire“ než původní „Nahé císařství“. Stejně je na tom „Ohnivá kaskáda“ jel lepší překlad „Chainfire“ než původní „Čarodějnický oheň“
 • Nelze sehnat prequel Dlužní kost – vyšel totiž jako povídka v časopisu Legenda, tak doufejme že vyjde v reedici. Měl by popisovat dobu Zeddova mládí.

Reedice Meče pravdy je tu!

Tak nám Meč pravdy začal během roku 2010 vycházet v reedici HURÁ!!! Tentokráte stejným způsobem jako ve státech, tedy místo dvou původních dílů  První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág a První čarodějovo pravidlo 2: Tři schránky Ordenu vychází jedna mega tlustá bichle s názvem První čarodějovo pravidlo. Navíc opravili příšerný překlad od 4 dílu prvního vydání. 

Související novela – Pravidlo devítek

Novinka od Terry Goodkinda vypráví o Alexandru Rahlovi z našeho světa, dozvídáte se o  propojení obou světů toho našeho bez magie a světa magie, kde Rahlové již dávno vymřeli a čarodějka Jax přijde za Alexandrem do našeho světa kvůli proroctví které říká že „záchrana přijde odjinud“. O tomhle se zmíní Nathan Rahl (prorok) při rozdělení světů a odchodu lidí bez magie do jiného světa. A právě v devátém díle zjistíme, že odešli do našeho světa.

Podle oficiálních stránek se jedná o doprovodnou novelu a nikde žádná informace jestli se jedná o novou sérii. Avšak konec dílu je otevřený a podle mě další díly budou pokračovat. Komu se meč pravdy líbil, tak tohle musíte mít 🙂

Seriál Legenda o Pátračovi

legenda o patracoviPůvodním názvu Legend of the Seeker z roku 2008. Stejně jako Zaklínač byla znásilněna i serie Meč Pravdy od Terryho.  Na čsfd.cz má tento seriál 71% to vypovídá že je to průměrný seriál a že stojí za to ho jednou shlédnout. Já mám zatím zpětné reakce od lidí co milují tuto sérii že v seriálu je jen hrubá kostra děje a spoustu vymyšleného (nataženého) děje aby seriál mohl mít 44 dílů (po 42 minut). Prostě čtená předloha je vždy lepší než seriál 🙂

 

Zdroje informací:
http://en.wikipedia.org/wiki/Terry_Goodkind
http://www.terrygoodkind.com/
http://www.legie.info//serie/4-mec-pravdy
http://www.fantasyshop.cz/zbozi/mec-pravdy-01-prvni-carodejovo-pravidlo-vaz
http://www.csfd.cz/film/238248-legend-of-the-seeker/


Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

4 komentáře

 1. Šmankote do pytle kdo to sem napsal ?
  The Omen machine – má vyjít další samostatná knížka popisující příběhy Roberta a Kahlan.

  Je videt , že sem pisou o knihach i ti co je alespon jednou neotevreli o cetbe nevyjimaje.
  Kazdej prece vi ze to nebyl zadnej robert ALE RICHARD !!

  Post a Reply
  • Opraveno, díky za připomínku 🙂

   Post a Reply
 2. „narozený v Omaha, Nevraská“ – cože? tuším, že Habeši se už pár let říká Etiopie a že Rhodesie už taky není, co bývala, ale v češtině se říká „v Omaze“ a „ve státě Nebraska“… nebo snad už taky ne..?

  Post a Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This