Skype testuje multipoint videokonfrenci

Skype ve verzi 5 (beta 2) testuje multipoint videokonferenci, tedy spojení až 10 videokonferencí – „Skajpů“ do jednoho hovoru. Tato služba zřejmě ale nebude zadarmo a budeme si muset za ní připlatit. Hodit se vám bude, pokud si budete chtít zavolat: například otec bude v Brně, máma v Plzni a děti na dovolené v Českých Budějovicích, spustíte tři počítače s instalací Skype a propojíte tři hovory do jednoho a celá rodina bude propojená. Stejně to bude fungovat i u firem a jejich poboček- a zde to bude otázka jak to firmy přijmou. Až doposud byla možnost přes Skype propojení pouze dvou hovorů tedy „Point to Point“ videokonference.

Podobné řešení není na trhu unikátní, výrobci profesionálních videokonferencí nabízí již dlouho „multipoint hovory“, ale musíte mít tzv. MCU (Multi Call Unit), což je velmi výkoný server, který si buď koupíte (jako firma – jeho cena je od 15.000€ výše) nebo si ho můžete pronajmout na konkrétní videohovor. K takovému serveru ale potřebujete profesionální videokonferenci (počítač v hezké bedně, s profi kamerou, mikrofonem a ovládáním) které stojí od několika desítek tisíc výše.

 

Hlavní rozdíl tedy je, že profesionální videokonference (LifeSize, Polycom, či Tandberg) se dnes prodávají ve většině případů jako ucelené bezpečné řešení a firmy si videokonference kupují do svého vlastnictví. Skype se naproti tomu profiluje jako služba, kde si nemusíte kupovat žádné železo, ale pouze si nainstalujete zdarma klienta (možná že verze Skype, která bude umět více hovorů bude placená – uvidíme) a využijete serverů Skype k vytvořejí multipoint videokonference. Skype má zatím problém s tím, že firmy ho považují jako bezpečnostní hrozbu – protože přes Skype si můžete posílat soubory a navíc používá uzavřený kodek takže je nekompatibilní s ostatními výrobci.

Výrobci obrazovek ve spolupráci se Skype ale také ve vývoji nezahálí a nedávno Panasonic uvedl na trh řadu obrazovek, které mají Skype, stačí přikoupit k TV kameru a připojit do internetu a můžete Skypovat. Nemusíte již kupovat počítač k tomu aby jste mohli vytvořit video hovor.

Zatím neznámou otázku zde hraje nepotvrzená informace že společnost Cisco chce koupit za několik miliard dolarů Skype. Videokonferenční trh se totiž za poslední rok rok velmi změnil. Sony s videokonferencemi odešla z regionu EMEA, Logitech koupil videokonferenční firmu LifeSize, již zmíněné Cisco koupilo videokonference Tandberg. A pozadu podle mě nezůstane ani Google (předpokládám klienta na videokonference jako Gtalk) a mobilní operátoři s video hovory, které se zatím v ČR moc neujali.

Abych to shrnul, tak se domnívám že Skype má možnost uspět s touto službou i ve firmách, pro které je profesionální řešení neadekvátně drahé. Problémem Skype je že mnoho firem ho zatím považuje jako nevítaného hosta ve své firemní síti a bude muset Skype vyřešit otázku nekompatibility s ostatními výrobci videokonferencí pokud se chce pustit do firemního segmentu.

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This