Šest způsobů jak firmy přistupují k IT

IT prostředí je dnes nedílnou součástí každé firmy. I ta nejmenší firma potřebuje email, počítač, telefon a další vybavení. Po mých více jak desetiletých zkušenostech obchodníka v IT a telekomunikacích jsem se setkal z rozličným přístupem firem k vlastnímu IT.

S příchodem “ cloudu” neboli virtualizace se otázka firemního IT začala řešit ještě více, například z dalšího hlediska, kde budou  uložená data. Po určitém čase bylo možné vysledovat pár základních modelů chování nebo rozhodování o IT prostředí. V tomto článku se podíváme na přehled několika pohledů, jak se firmy dívají (spravují, investují, plánují atd.) na vlastní IT prostředí.

Firemní IT:

Od jakého obratu mají firmy vlastního IT administrátora?

IT administrátorPrvní na co se u firmy díváme je velikost firmy, kterou můžete poznat podle obratu, počtu zaměstnanců nebo podle počtu poboček. Zde budete narážet na to, že některé firmy nemají vlastního zaměstnance na pozici IT Administrátor a mají smlouvu s nějakou menší lokální firmou, která se jim o IT stará. Občas můžete narazit na extrém, kde většinou česká firma hodně vyrostla, ale nemá vlastního IT administrátora a většinou ani žádnou koncepci IT.

Kdo je vlastník firmy a jaké má pravomoci rozhodovat

Druhý bod, na který narazíte a který ovlivňuje IT, je vlastník firmy. Pokud má firma mateřskou společnost (matku) v zahraničí, tak má většinou jasně danou koncepci IT do detailu zpracovanou. Zde je potom důležité, o čem mohou jednatelé lokálně rozhodovat a do jaké výše schvalovat v ČR výši nákupu. Oproti tomu český vlastník firmy, bohužel, často vliv IT na chod společnosti podceňuje. Zde musíte často prosazovat, proč by si měli koupit něco lepšího, nového a dražšího.

Odlišnost IT podle typu firmy

Firemní IT se také liší podle oboru podnikání. Podívejme se na čtyři hlavní typy firemního prostředí podle oboru podnikání:

 • Finanční instituce – IT je součástí hlavního oboru podnikání, velké požadavky na bezpečnost a dostupnost.
 • Výrobní firma – hodně lidí ve výrobě, minimum lidí v kanceláři. IT není součástí hlavního oboru podnikání, menší investice i nároky.
 • Obchodní firma – většina lidí v kanceláři, IT je důležitý, podpůrný nástroj firmy.
 • IT/WWW firma – firma podnikající na internetu. IT je součástí toho na čem vydělávají. Odlišné požadavky a nároky na IT.

Kde má firma uložené servery

Zmíněný nástup cloudu zpřístupnil možnosti provozování firemních serverů v cloudu i pro menší firmy. Většinou dnes již každá firma má “virtualizaci”, tedy rozdělené fyzické servery na menší a platí to třeba i o jednom serveru. Naopak větší firmy, díky virtualizaci, spojí více serverů dohromady, aby získaly větší výkon několika serverů dohromady. Jenže “servrovna” ve firmě je náročná a drahá místnost (dvoje nezávislé vedení elektřiny, UPS, dvě nezávislé konektivity, vysoká nosnost podlahy na m2 a další viz článek:“ Datacentra“).

Z toho důvodu je pro některé firmy cenově výhodnější uložit své servery do Datacentra nebo si koupit službu formou on-line aplikace (tedy „cloudu“). Zde často zasahuje politika a obavy firmy, jaká data smějí být venku a jaká data musí zůstat uvnitř firmy.

Open source vs. komerční řešení

IT_strategieDalší pohled na IT je z hlediska využívání open-source produktů oproti komerčním řešením. Open-source většinou firmy využívají jako operační systém pro servery, ale můžete se setkat i s firewallem, routerem, poštovním serverem a dalšími různými aplikacemi.

Open-source řešení

 • Pořízení většinou zdarma, ale nastavení stojí dost hodin práce
 • Otevřená platforma (vidíte do vnitřku systému)
 • Nutno mít IT administrátora, který se o to bude starat
 • Větší závislost firmy na IT administrátorovi

Komerční řešení

 • Pořízení stojí peníze, snadnější instalace
 • Často se platí roční poplatky za podporu, aktualizace a zárukuve výši cca 10% – 20% z ceny produktu
 • Za daný roční poplatek získáte aktualizace systému
 • Uzavřená platforma, můžete ji jednoduše ovládat, ale do kódu nevidíte
 • Spravovat komerční řešení většinou umí více lidí a je snadnější se to naučit

Přístup k základnímu zabezpečení firmy firewallem

Připojení k internetu je něco jako vstupní brána do firemních systémů respektive do samostatné firmy. Proto se téměř pokaždé instaluje takzvaný Firewall, který je dnes nutností pro každou firmu. Bohužel se často setkáváme u menších firem (desítky zaměstnanců) s přístupem IT Administrátora, že mají víc jak pět let starý (statický) firewall a nemohou do toho nyní investovat. Jenže tento typ Firewallu je velmi zastaralý a v případě sofistikovaného útoku může mít firma velké problémy, kdy pak hrozí ztráta dat.

Statický firewall – velmi jednoduše lze říci, že takový firewall pracuje (povoluje nebo zakazuje) IP adresy a porty. Tím vytváří takzvaná pravidla, kterými řídí vstup/výstup do firmy po internetu. Díky takovému firewallu se vzdáleně připojíte do firemních systému pomocí VPN.

UTM Firewall – novější verze firewallu, kdy firewall umí to, co statický a navíc obsahuje antivir, antispam, IPS, DLP, webfiltering, kontrolu aplikací a spoustu dalších funkcí. Jednoduše řečeno kromě povolování IP adres a portů sleduje také chování toku dat a obsah toku dat. Firewall je “must-have”

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This