Osobní rozpočet – kalkulačka

Před několika léty jsem dost nevycházel s výplatou a potřeboval zjistit, kolik mě vlastně zbývá na žití po zaplacení poplatků. Brzy jsem zjistil, že nestačí pouhé odečtení pravidelných výdajů z výplaty. Neměl jsem jak spočítat, kolik mě stojí jídlo. Poté jsem zjistil, že mám nepravidelné výdaje které mě dělají problémy jako například čtvrtletní tramvajenku, pojistky s půlroční frekvencí plateb, roční předplatné časopisů atd. Tak jsem sedl za Excel a vytvořil jednoduchou tabulku, která to za mě všechno spočítá.

Postupem času si tabulku vylepšuji a doplňuji o nové věci týkající se osobního rozpočtu. Během posledních dvou let se tabulka dostala k cca 10 lidem a získal jsem hned několik pochval 🙂

Na základě toho jsem se rozhodl dát tabulku volně ke stažení na mém blogu aby pomohla vést osobní finance Vám všem.  Níže trochu popíšu co a jak. Pokud Vás napadne nějaký „vylepšovák“, napište to prosím do komentářů a já to případně přidám v dalším updatu do tabulky. V plánu je také anglická verze kalkulátoru a  napsání několika jednoduchých tipů ohledně financí, například Jak nastavit bankovní účet.

Návod

Na začátek ještě uvedu, že tabulka má oranžově označené buňky, které slouží k plnění daty. Ostatní buňky jsou uzamčené sic bez hesla a lze je odemknout. V tabulce najdete příklad osobního rozpočtu Járy Cimrmana.

Tabulka se skládá ze čtyř listů:

 1. Roční přehled
 2. Výdaje
 3. Půjčky
 4. Spoření

Výdaje

Přestože jsou výdaje až druhé v pořadí, začneme jejich vyplňováním.  Máme zde šest tabulek, a některé z nich jsou provázané.

 1. Pravidelné měsíční poplatky – zde vyplňte vaše měsíční poplatky, které se pravidelně každý měsíc opakují.
 2. Poplatky na nemovitost 2 (chata, atd.) – pokud vlastníte chatu, jako Jára Cimrman (kousek od hospody Na Mítincce) tak zde evidujte pravidelné poplatky za tuto nemovitost
 3. Jídlo na den – sem napište, kolik v průměru utratíte za jednotlivá jídla během dne. Nezapomeňte odečíst stravenky, tedy pokud Vás stojí oběd 100Kč a platíte 70Kč stravenkou a 30 Kč hotově napište, že Vás stojí oběd 30Kč.
 4. Kapesné a jídlo na měsíc – tato tabulka čerpá z části z tabulky „Jídlo na den“ ale zároveň sem uvádím kapesné, kde skrývám i výdaje jako drogerie, různé drobnosti i peníze na akce a podobně. S tímto údajem si hrajte a uvidíte, jak to bude ve výsledku měnit Vaše měsíční cashflow (hotovost).
 5. Nepravidelné poplatky – sem pište veškeré poplatky, které máte a platíte je nepravidelně. Tedy hlavně roční, půlroční a kvartální platby, nejdříve si napište číslo měsíce, kdy se platí a hned vedle částku. Tohle je velmi důležitý a šikovný uživatel Vaší hotovosti v jednotlivých měsících.
 6. Daně a poplatky – vyplňte zde všechny daně a poplatky, které ročně platíte. Vyplňuje se stejně jako tabulka Nepravidelné poplatky.

Půjčky

Na dalším listu s názvem půjčky, si vypište všechny půjčky včetně hypotéky. Uvedená data jako počet splátek, RPSN atd. slouží čistě jen pro rychlý přehled a je na Vás jestli to vyplníte.

Spoření

Ve čtvrtém listu spoření vyplňte, kde všude spoříte. Například stavební spoření, penzijní pojištění nebo odkládání určité částky na spořící účet. Dále zde vidíte ideální rozložení výplaty dle knížky Nejbohatší muž v Babyloně a srovnání s Vaší situací.

Roční přehled

Naposledy se vrhneme na vyplnění ročního přehledu, jelikož jsou zde vazby z ostatních listů. Je to asi nejdůležitější list, kde budete nejvíce psát ale i sledovat tok peněz.

 • Nejdříve vyplňte Vaší výplatu do sloupce Leden (B3), a ona se sama rozkopíruje. Pokud máte výplatu každý měsíc jinou, můžete následující měsíce přepisovat dle reality.
 •  Jestliže máte jiné příjmy uveďte o řádek níže dle každého měsíce
 • Do řádku 8 a 9 vyplňte Nepravidelné výdaje a Daně z listu Výdaje.
 • Jako poslední se vyplňují kolonky Nákup extra. Jedná se o jednorázové výdaje daný měsíc, které potřebujete někde evidovat. Já to dělám tak, že napíšu částku a do komentáře dám, o co se jedná. Postupem času vznikne evidence toho, co a kdy jste koupili.

 

Tabulku mám vždy rok a poté jí zkopíruji a vyčistím pro další rok. Dodnes jí používám a vylepšuji. Hlavních přínosů je hned několik:

 1. Informace o základním cashflow pro daný měsíc (příjmy – výdaje)
 2. Evidence reálného stavu kolik jste ušetřili či utratili díky evidenci věcí, které jste koupili extra
 3. Připravenost a nepravidelné výdaje v roce

Tabulku stahujte a používejte dle libosti.

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

9 komentářů

 1. Radku, tohle (http://www.more-financi.cz/) je IMHO lepší než EXCEL, sám jsem před lety používal GNUCash a letos, kdy jsem začal osobní finance opět řešit jsem chtěl znovu… a pak nejdříve nerad a nyní s nadšením jsem začal používat tenhloe online nástroj. Strašně to šetří čas, umí totiž importy výpisů ze všech českých bank a navíc se naučí rozpoznat ty platby, které ještě neumí od výrobce, takže se pokladní kniha vyplňuje takřka sama. Zkoušel jsem ještě eucty.cz, ale ty jsou pracnější.

  Post a Reply
 2. Zajímavé, mrknu na to. Ale Excel je Excel.

  Post a Reply
 3. Na Moři financí budeme během dubna spouštět nějaké novinky. Doufám, že Vám to ještě více usnadní práci s aplikací.

  To Bigdrobek: Napište mi, jak se Vám Moře financí líbí, jestli jste ho také vyzkoušel. Díky!

  Post a Reply
  • Z jakého důvodu? Celkově Vás to nezajímá nebo Vám chybí nějaké základní funkce?

   Post a Reply
 4. Pro spoustu lidí je používání Excel tabulek pod jejich úroveň a shánějí „sofistikovanou aplikaci“. Excel je super a sám v něm mám mraky dat. Krásný příklad využití je tvoje tabulka.

  Post a Reply
 5. Excel je nejlepší 😉 Líbí se mi to.

  Post a Reply
  • Děkuji taky preferuji jednoduché tabulky, pokud by Vás napadlo nějaké vylepšení dejte vědět 🙂

   Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Mistrovství ČR ve hře Cashflow 101Bigdrobek - [...] naučit se šetřit a také jak využívat dobré dluhy. Jak víte vytvořil jsem v excelu kalkulačku pro osobní rozpočet, která…

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This