Microsoft přestal podporovat Windows XP – co s tím?

K 8. 4. 2014 skončila společnost Microsoft podporovat Windows XP a kancelářský balík Office 2003. Znamená to, že nebude vytvářet záplaty (automatické aktualizace) na nově vzniklé objevené bezpečnostní díry v jádru tohoto operačního systému. Navíc Vás mohla vystrašit zpráva z internetového bankovnictví Servis24, které Vám radí přechod na nový operační systém z bezpečnostních důvodů. Určitě takových zpráv i z jiných organizací přibude.

Domácnost vs. firma

Ano společnost Microsoft po 13 letech končí s podporou Windows XP, ale to neznamená nutný přechod na nový operační systém. Alespoň ne pro domácnosti. Firmy tohle již mají dlouho v plánu a s pravidelnou obměnou počítačů a notebooků zhruba jednou za 5 let již v hodně firmách mají Windows 7. Takže pokud kupujete nový počítač či notebook, již ho kupujete s novým operačním systémem.

Budu dál využívat svůj počítač s Windows XP

Pokud chcete využívat dál svůj starší počítač, přečtěte si článek Vylepšete svůj starý počítač a nekupujte novy!. Domácnosti respektive počítače, které nejsou připojené k internetu, mohou být v klidu, ty fungovat budou a bezpečnostní rizika jim hrozí minimálně. Oproti tomu počítače připojené na Internet by měly dodržovat níže uvedené pravidla:

 1. Být vybavené antivirovým programem
 2. Mít instalovaný firewall třetí strany (často lze koupit v jednom balíčku s Antivirem)
 3. Nahradit prohlížeč Internet Explorer alternativním prohlížečem Mozilla Firefox nebo Google Chrom
 4. Stahovat programy pouze z oficiálních stránek
 5. Neinstalujte různé cracky, generátory klíčů (využívá se pro „na černo stáhnuté“ placené programy a hry)
 6. Neinstalujte „na černo stáhnuté“ placené programy a hry
 7. Neprohlížejte pochybné internetové stránky – použijte filtry antivirových programů

Chci aktualizovat na novější operační systém

operacni systemyMáte možnost přejít na placené operační systémy Windows nebo na nějakou verzi Linuxu, která je zdarma. Nejznámější verze Linuxu je Ubuntu, která má plochu, prohlížeč, programy na hudbu a filmy jako Windows. Aktuální verzi Ubuntu najdete na stránkách www.ubuntu.cz.

Placené operační systémy Windows

 • Windows 7 – již nejsou oficiálně v prodeji, ale stále se dají koupit skladové zásoby nebo legalizační verze (GGK). Doporučuji!
 • Windows 8 / 8.1 – nové Windows, dnes se standardně prodávají s novým PC

Shrnutí na závěr. Nový operační systém doporučuji koupit, až budete kupovat nový počítač, značně ušetříte oproti tomu, pokud byste obojí kupovali zvláště. Pokud Váš starý počítač slouží dobře, internet využíváte zodpovědně a neinstalujete nové programy, nechte si starý stávající Windows XP. Pokud internet využíváte hodně, instalujete programy a podobně doporučuji přejít na Windows 7 nebo na Ubuntu. Výhodou Ubuntu je že ho můžete mít instalované současně s Windows na jednom počítači 🙂

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

2 komentáře

 1. moc pěkný článek. Microsoft svou agresivní kampaní vyděsil nejednoho uživatele. Je fajn najít někoho kdo se na problém dívá z normálního uhlu pohledu.

  Post a Reply
  • Celá situace okolo nahrazení Windows jiným OS začíná být čím dál tím více aktuální. Tím jak všechny aplikace jsou dostupné na internetu přes prohlížeč není vůbec třeba kupovat Windows. Vyjímkou je pokud někdo hraje hry nebo používá speciální sw, který není online. Navíc politika MS jak vytlačuje Windosw 7 z trhu, na které domácnosti v posledním roce teprve přecházení z Windows XP je velmi agresivní a moc rychlá. V Microsoftu asi ještě nepochopili že trh se změnil, a že na operačním systému dále moc vydělávat nelze. Jako velkou hrozbu pro Microsoft vidím to jak si lidé zvykají na Android. Až Android půjde oficiálně instalovat na stolní počítač nebo notebook to teprve bude masakr 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This