Jak šetřit (splácet dluhy a šetřit) podle Nejbohatšího muže v Babyloně

Jakým způsobem šetříte a víte proč šetříte? Máte dluhy a lítáte v tom až po krk? Mám pro Vás jednu radu převzatou z knížky Nejbohatší muž v Babyloně.

Jak šetřit a proč

První důležitý bod je „Zaplať nejdříve sobě!“ Tohle chce správně pochopit; přesto že vyděláváte kolik si šetřite a máte stranou? A nešáhnete na tuhle částku, ani když Vám začne téct bot! Začněte z každého platu odkládat 10% a tu si dávejte bokem na jiný účet. Pro koho je 10% moc tak ať začne s menší částkou. Ale začněte ihned, nastavte si trvalý příkaz (ukládejte pod polštář či do obálky v kredenci).

Dva hlavní cíle proč šetřit 10%:

  • Uspořit částku, kterou později můžete dle Vašeho uvážení investovat do aktiv, které Vám přinesou peníze (dluhopisy, nemovitosti, akcie, fondy a mnoho dalších)
  • Psychologický účinek, že máte na účtu uspořenou částku, bude mít na Vás pozitivní efekt, že jí neutratíte za každou blbost. Například se Vám po třech měsících na účtu nahromadilo již 5000Kč ale vy chcete dlouho nový mobilní telefon. Najednou si vzpomenete, jak dlouho tuhle částku spořili a ihned začnete o tom více přemýšlet na nakonec nákup zamítnete či odložíte.

Pokud ušetříte více než 10 procent dávejte si peníze klidně také stranou, jen si pravidelně počítejte oněch 10% na které nesmíte sáhnout!

Jak šetřit ikdyž máte dluhy

Pokud máte dluhy, Babyloňan radí abychom svoje výdaje rozdělili svůj příjem dle následujícího poměru:

  • 70% výdaje na žití (nájem, potraviny a jiné poplatky)
  • 20%  na splácení dluhů
  • 10% šetřete

Myslím že je reálně se 70% procenty vyjít a poplatit náklady na domácnost a žití. 20% příjmů optimální částka jakou dávat na dluhy. Pokud dáváte výrazně víc než 20% na dluhy a splátky tak žijete na úkor Vašeho života. Podle mě je lepší si splátku rozdělit na delší dobu ikdyž u půjček přeplatíte, ale budete žít nyní. Pokud budete platit velké částky a zbude Vám minimum, budete mít sice na stáří splacenou půjčku o pár let dříve, ale co z toho? Je lepší se řídit dle pravidla Babyloňana 70% denní výdaje  – 20% na dluhy – 10% šetřete. Právě ono šetření i v případě větších dluhů bude mít na vás relativně obratem pozitivní vliv. Najednou máte částku na účtu, kterou jste ušetřili. Je to super pocit že to dokážete.

Co je cílem 10%  aneb „Zaplať sobě nejdříve“

Celá knížka Nejbohatší muž v Babyloně pojednává o tom jak zbohatnout a udává základní pravidla a postup jak na to formou krátkých příběhů. První důvod proč šetřit je určitě získat návyk šetřit a získat pozitivní vliv, který to přináší. Druhý důvod je získat finanční obnos, který by jste mohli investovat do aktiva, které Vám přinese peníze jinými slovy investovat peníze aby vydělávali peníze.

Pokud Vás to zaujalo přečtěte si tuto knížku. Pokud Vás to opravdu zaujme a budete chtít číst dále tak si přečtěte knížku „Bohatý táta, chudý táta“ v které se na tuto knížku odkazuje.

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Trackbacks/Pingbacks

  1. Osobní finance – kalkulačka - [...] částky na spořící účet. Dále zde vidíte ideální rozložení výplaty dle knížky Nejbohatší muž v Babyloně a srovnání s Vaší [...]

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This