Jak se Wedos na vrchol dostal a kam dál

Trocha historie aneb P.E.S. – FORPSI – WEDOS

Málo lidí si pamatuje, že Josef Grill, majitel společnosti WEDOS, nejdříve založil společnost P.E.S. consulting (pes.cz), která začala registrovat domény a později přidala hostingové služby. Za nějaký čas se společnost přejmenovala na INTERNET CZ a změnila i brand na značku FORPSI. Josef Grill v roce 2005 společnost prodal italské ARUBĚ. V době mezi rokem 2005 a 2009 se věnoval spíše e-shopům a jiným projektům.
Vzniku společnosti WEDOS pomohlo umístění kanceláří, kde pracoval a špetka náhody.

Chcete hosting od Wedosu?

Využijte kupon na 25% slevu BIGDROBEK25

 1. Zkopírujte kupón BIGDROBEK25
 2. Přejděte na wedos.cz
 3. Ověřte si volnou doménu
 4. Klikněte na objednat
 5. Kupon zadejte dole nad cenou

Kanceláře (dnešní datacentrum a prostory Wedosu) se v roce 2009 rozhodl majitel – společnost Telefonica O2 – prodat s vyjádřením, že pokud chtějí kanceláře dál používat, ať si budovu koupí. Tak získal Josef Grill budovu dnešního Wedosu v Hluboké nad Vltavou. Jelikož budova leží na páteřní síti O2, netrvalo dlouho a padlo rozhodnutí založit hostingovou společnost.

Jak vznikl název WEDOS

WEDOS-logoDoménové jméno již měl pan Grill dlouho koupené, neb při vzniku značky FORPSI se rozhodovalo mezi názvy WEDOS a FORPSI. Není těžké uhodnout, že WEDOS je zkratka WEbhosting, DOmény a Servery. Dnešní datacentrum se nachází v přízemí kancelářské budovy, v bývalém krytu civilní obrany. Pokud byste si chtěli prohlédnout datacentrum, máte možnost každý rok při „Dni otevřených dveří“, který bývá v září.

Agresivní marketing

Již od začátku Wedos využívá agresivní marketing, kdy se můžete dostat ke slevě víc jak 30% za první období. Wedos má tři stavební kameny a webhosting je dnes ten největší, stojí 25Kč měsíčně a máte velmi slušný výkon. Příklad Wedosu ukazuje, že i za levnou cenu lze pořídit kvalitní webhosting. Podmínkou, aby se to vyplatilo za tak nízkou cenu je, mít desetitisíce webhostingů. Domény, druhý stavební kámen společnosti, udělaly na českém doménovém trhu vítr. Již od začátku šlo koupit doménu téměř za polovinu ceny než u konkurence. Tento tah hodně zahýbal s trhem domén a hlavně s jejich cenou. Podívejte se na graf s počtem domén a webhostingů, jak se během šesti let stal Wedos jedničkou co do počtu webhostingů a dvojkou co do počtu domén.

vyvoj_poctu_domen_wedosu

Zdroj: https://stats.nic.cz/

Statistiky jsou dostupné až od roku 2012. Zdroj: https://stats.nic.cz/

Statistiky jsou dostupné až od roku 2012. Zdroj: https://stats.nic.cz/

Proč se WEDOSu daří?

 • Vlastní datacentrum
 • Nízká cena domén
 • Velmi výkonný webhosting (na tu dobu) za 25Kč
 • Agresivní marketing
 • Pokročilé nastavení administrace
 • Automatizace administrace

Vydělávejte s Wedosem

Wedos má i affiliate systém, pomocí kterého můžete vydělávat peníze z provizí. Nabídka je celkem štědrá. Tak pokud Vás zajímá hostingový svět, stačí napsat pravidelně pár článků a peníze se budou samy sypat. Velká šance na provize je podle mě v zahraničí, kde Wedos není ještě moc známý. Registrujte se do provizního systému Wedosu zde:   provizní systém Wedos

Přehled provizí Wedosu z Bigdrobek.com

Přehled provizí Wedosu z Bigdrobek.com

Co můžeme od Wedosu čekat za další vývoj?

Z výše uvedených grafů je vidět, jak se Wedos stal jedničkou co do počtu Webhostingů a dvojkou co do počtu domén v ČR. Nasnadě je invaze „wedosáků“ na Slovensko a hlavně expanze do anglicky mluvícího světa s cílem pokořit GODADDY. 🙂 K tomu, aby se Wedos mohl dostat na vrchol, potřebuje co? Potřebuje svoje druhé nezávislé datacentrum a ejhle, už se začaly kopat základy v Hluboké nad Vltavou na druhé datacentrum. Doufám, že Wedos svoje datacentra pojmenuje vtipněji než Wedos 1 a Wedos 2. A co přinese druhé datacentrum za výhody?

Výhody dvou datacenter

 • Záloha v jiné lokalitě – nejlepší záloha co může být – na jiném serveru a v jiné lokalitě
 • Clustrování – rozložení zátěže do dvou nezávislých lokalit
 • Disaster recovery – klon webhostingu / serveru, který se liší „xyz“ minut od originálu a nahodí se v případě selhání hlavního webu

Toto není pr článek.

 

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

2 komentáře

 1. Není to PR článek. Jako důkaz přiložil zpracovatel provizní tabulku. Děkuji za lekci o tom, co není PR. Ota

  Post a Reply
  • Přesně tak není to placené PR, ale je tam schován provizní odkaz na Wedos 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This