Jak funguje internet

Cílem tohoto článku je jednoduše představit jak funguje internet. Podíváme se na základní prvky internetu, jako jsou prohlížeč, email, doména, IP adresa, připojení k internetu a další. Článek volně navazuje na předchozí díl „Jak vznikal internet“ a budeme využívat méně technických výrazů a zkratek.

Základní využití internetu

Abychom lépe pochopili, jak funguje internet, je třeba se podívat na základní funkce internetu a to jsou dvě:

 • Přenos dat – internetové stránky, stahování, posílání emailů, volání, chat a další
 • Propojení – sítí, počítačů, firem a podobně

Jinak řečeno díky propojení počítačů a serverů můžeme přenášet mezi těmito zařízeními přes internet data a to je většina aktivit na internetu, na které si vzpomenete. Například:

 • Internetové stránky – přenos dat ze serveru k vám do prohlížeče v počítači
 • E-mail – odeslání emailu z počítače na poštovní server a odtud si email stáhne do počítače příjemce

Kde jsou internetové stránky?

Internet WWWWebové stránky jsou uloženy na takzvaných serverech (velmi výkonné počítače), které jsou uloženy na „páteři internetu“ v takzvaných datacentrech. K tomu abyste mohli prohlížet internetové stránky, potřebujete mít v počítači mít nainstalovaný program „Internetový prohlížeč“, nejznámější prohlížeče jsou Chrom, Firefox, Safari či Internet Explorer. Po otevření prohlížeče napíšete do adresního řádku doménu, kterou chcete navštívit a kliknutí na Enter si prohlížeč najde cestu do datacentra respektive serveru, kde jsou stránky uloženy.

 

Pokud do prohlížeče zadáte seznam.cz, tak prohlížeč se zeptá DNS serverů, jaká je IP adresa domény (seznam.cz) a DNS server odpoví, že pro seznam.cz je IP adresa 77.75.77.53. Prohlížeč si poté stáhne data internetové stránky seznam.cz.

Proč se za doménu skrývá IP adresa

Jelikož internet je velmi rozsáhlý, bylo by třeba každému místu přiřadit unikátní identifikátor obdobu poštovní adresy. Tím unikátním identifikátorem na internetu je IP adresa vyjádřená 12ti čísly (112.113.114.155). Ale pamatovat si číselné kombinace je náročně, proto abychom si nemusely pamatovat nic neříkající čísla, přibyla doména která je pro nás daleko lépe zapamatovatelná. A každá doména je přesměrována (přeložena) na IP adresu.

Tento překlad domény na IP adresu provádí služba „DNS“, která je součástí připojení k internetu. Tento server provozuje Internetová firma, ale můžete si ve Vašem počítači nastavit jiný DNS server, například Google DNS nebo Open DNS.

Jak funguje posílání emailu přes internet

Email je nedílnou součástí internetu a tak se podíváme, jak funguje posílání emailu přes internet. Nejdříve si vysvětlíme rozdíl mezi programem na emaily v počítači a psaním pošty online na internetu.

Program na poštu v počítači (nebo mobilu) – je například Outlook nebo Thunderbird. Podobně najdete i aplikace v mobilním telefonu. Aplikace nebo program si automaticky stahuje a odesílá poštu mezi Vaším počítačem a poštovním serverem. K odesílání pošty se používá protokol SMTP, a pro stahování pošty se používá protokol POP3 nebo IMAP.

Webové rozhraní poštovního serveru – je online rozhraní poštovního serveru. Pokud používáte Gmail a přihlašujete se na gmail.com a tak se přihlašujete rovnou do poštovního serveru.

Jak e-mail putuje od Vás k příjemci (PC – PC)

 1. jak funguje internetNapíšete email a kliknete na odeslat. Emailový klient v počítači odešle email do poštovního serveru.
 2. Váš poštovní server zjistí adresu poštovního serveru příjemce díky druhé části emailu za zavináčem “@seznam.cz“. Zeptá se domény seznam.cz na IP adresu poštovního serveru. Adresa poštovního serveru je jiná než adresa stránek a říká se jí MX záznam.
 3. Poštovní server příjemce po obdržení zprávy pošle email do konkrétní schránky
 4. Program v počítači příjemce si stáhne email z poštovního serveru

 

Jak se připojit k internetu

Abychom mohli využívat internet, potřebujeme se nejdříve k internetu připojit. Jinými slovy požádáme internetového poskytovatele, aby nás připojit k Internetu. Připojení k internetu je u Vás doma zakončeno většinou routerem (plastovou krabičkou o velikosti knihy), kam se připojí počítač kabelem a také se často nastavuje domácí bezdrátová sít „Wi-Fi“.

Technologie připojení

Když budete řešit připojení k internetu, můžete se setkat s několika různými technologiemi, jak se můžete připojit k internetu. Níže uvedené technologie jsou vhodné pro připojení domácností a menších firem. Také tomu odpovídá nízká cena i horší garance služby.

 • ADSL/VDSL – připojení k internetu pomocí telefonních rozvodů bývalého Českého Telekomu. Maximální rychlost je 40/2Mbps. Rychlost je závislá na vzdálenosti od ústředny O2.
 • Kabelová televize – tohle připojení si vybudovali majitelé kabelových televizí sami, a jedná se o kvalitní datovou síť, díky níž mohou nabídnout i více jak 100Mbps. Bohužel ne každý dům je připojen.
 • Optika do domu (FTTH) – jedná se o nejnovější technologii, která je dostupná většinou na nových sídlištích. Optická síť Vás může připojit opravdu velmi rychle.
 • Bezdrátové připojení – hodně firem (internetových poskytovatelů) v Česku nabízí připojení k internetu pomocí bezdrátové sítě ve volném pásmu. Je to levné a zajímavé řešení v místech, kde není jiná alternativa.
 • Mobilní internet LTE – i mobilní operátoři nabízejí připojení k internetu pomocí nové technologie LTE je rychlost v závislosti na signálu v konkrétním místě až desítky Mbps. Toto připojení je však jako jedna z mála limitované objemem přenesených dat. Velkou výhodou je fakt, že připojení není na rozdíl od ostatních vázané ke konkrétnímu místu.

Kromě těchto technologií jsou další způsoby připojení k internetu, používané většinou pro připojení větších firem nebo státní správy. Takové připojení k internetu je řádově dražší, kvalitnější a daleko lépe je řešena garance služby (SLA). Takové připojení využívají technologie jako SHDSL, licencované rádio, optická sít, satelitní připojení, laser a další.

Bity vs. bajty neb jak se čtou data po internetu

Určitě jste se již setkali s výrazy bity (b) a bajty (B). Bity (10 Mbps) označují rychlost připojení k internetu a bajty (10MB) označuje velikost souboru nebo místo na disku v počítači.

Bity vs. bajty

 • Bity (s malým b) udávají rychlost internetu
 • Bajty (s velkým B) udávají velikost dat
 • 8 bitů = 1 bajt – tedy pokud máte rychlost připojení k internetu 10Mbps stahujete rychlostí až 1,25MB/s. Film o velikost 700 MB tak budete stahovat 9,3 minuty, pokud budete stahovat plnou rychlostí

IP Adresy

IP adresy jsou v internetu jako poštovní adresy v našem světě. Existují statické veřejné IP adresy, přidělené k připojení internetu na trvalo a to je pro spousty zařízení jako označení domku či bytu. Jako u baráku musíte mít zamčené dveře proto u připojení k internetu musíte mít firewall, který Vás ochrání před útoky zvenčí. Většina připojení k internetu pro domácnosti má však dynamickou veřejnou IP adresu a to znamená, že se mění. I zde je potřeba mít firewall, protože adresa zůstává po určité období několika dnů stejná. Nutno dodat, že pro normální využití internetu je jedno, jestli máte statickou nebo dynamickou IP adresu. Pokud byste měli doma například ip kameru, na kterou byste se z práce chtěli připojit, budete potřebovat statickou IP adresu.

Výše diskutované statické a dynamické IP adresy připojení k internetu jsou veřejné IP adresy. To je další způsob rozlišení IP adres veřejné a neveřejné. Neveřejné adresy se používají doma a hlavně ve firemním prostředí a jsou platné jen v daném prostředí. Na internetu se setkáte vždy s veřejnou IP adresou.

Aby toho nebylo málo tak IP adresy dělíme na IPv4 která se skládá až z 12 čísel. Příkladem je výše zmíněná veřejná IP adresa IPv4 seznamu „77.75.77.53“. Většina IP adres, se kterou se setkáte je stále IPv4. Jelikož počet IPv4 adres pomalu dochází, vznikla IP adresa IPv6, která se skládá již z kombinace čísel a písmen. S IPv6 adresou se můžete setkat u ADSL od O2, které od roku 2012 začalo přidělovat k IPv4 také IPv6 adresu.

Protokoly

Popíšeme si zde několik hlavních protokolů, s kterými se můžete setkat na internetu. Protokol je schválený způsob komunikace po internetu.

 • HTTP – prohlížení internetových stránek
 • FTP – nahrávání souborů na server
 • SMTP – odesílání pošty
 • IMAP/POP3 – stahování pošty z poštovního serveru
 • SIP – volání přes internet

Šifrování

Se zvyšujícím užíváním internetu se zvýšil počet pokusů o zneužití vašich dat. Nejen díky tomu se začalo na internetu šifrovat “zamykat“ komunikaci přes internet. Díky tomu mají protokoly i šifrovanou variantu:

 

NešifrovanéŠifrované
HTTPHTTPS
FTPSFTP /FTPeS
SMTPSMTPs
POP3/IMAPPOP3s / IMAPs

Kdo řídí internet?

Internet funguje do určité míry samostatně, ale přesto existuje několik organizací, které ho do určité míry směrují a ovlivňují. Z tohoto pohledu vidím tři ovlivňující faktory:

 • Definování a schvalování protokolů
 • Přidělování rozsahů IP adres a doménových jmen
 • Kontrola obsahu internetu na úrovni státu

Internet Society (ISOC) – je mezinárodní nezisková organizace, která je zaměřena na vedení internetových standardů, výuku a metodiku. Jedním z hlavních cílů je „zajištění otevřeného vývoje a rozšíření Internetu pro všechny lidi na celém světě“.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) – je nezisková organizace, která se stará o přidělování a správu doménových jmen a IP adres. ICANN provádí registraci generických domén a zároveň zastřešuje regionální organizace, které provádějí registrace na jednotlivých kontinentech (ARIN, APNIC, LACNIC, RIPE NCC).

Kdo ovlivňuje internet v Česku

Obě výše zmíněné společnosti jsou mezinárodní organizace, ISOC se stará o protokoly a standardy interntu, ICANN zase zaštituje přidělování IP adres a domén. Ale i v Čechách máme minimálně dvě společnosti, které mají vliv na český internet.

 1. NIX.CZ (Neutral Internet eXchange) – české peeringové (propojovací) centrum. Je to místo v datacentru, kde se propojují internetoví poskytovatelé a nejen ti z Čech. Hlavně v CE Colo (dříve SITEL) jsou všichni velcí světoví internetoví hráči. NIX provozuje pět českých internetových uzlů.
 2. CZ.NIC – Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .cz a zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a také osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se zaměstnanci sdružení věnují rozšiřování technologie DNSSEC, rozvoji systému správy domén, služby mojeID a vyvíjí router Turris Omnia.
 3. Seznam.cz – společnost provozující český vyhledávač, má na českém internetu tolik aktivit (firmy.cz, mapy.cz sklik.cz a další)
Nazapomeňte na náš test „ znalosti internetu „, který si můžete udělat zde: Test znalosti internetu

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This