Google služby pro majitele internetových stránek

Google kromě Gmailu, Google disku a fotky provozuje i mnoho dalších zajímavých služeb. V tomto článku se podíváme na služby Analytics, AdWords, AdSense a Search console, které zaujmou majitele internetových stránek. Všechny zmíněné služby se opět váží k Gmailu a můžete je aktivovat a začít využívat. Cílem tohoto článku je představit Vám jednotlivé služby, nejedná se o návody, jak služby používat.

 

Google Analytics – měření návštěvnosti

google_analytics_logo

„Analytics“ je služba od Google pro majitele webových stránek, kteří chtějí měřit statistiky návštěvnosti a s tím spojené detaily. Například u e-shopů umí změřit tzv. „konverzi“, tedy z jakých stránek nakupující přišel, nebo jak dlouho je čtenář na Vašich stránkách. Do služby se registrujete na stránce google.com/analytics, kde zvolíte, že už máte Gmail a přihlásíte se.

Série o Google:

  1. GMail
  2. Google Disk
  3. Analytics, AdWords, AdSense a Search Concole
  4. Dvoufázové přihlašování do Gmailu

Abyste viděli statistiky návštěvnosti, konverze a další informace o návštěvnících, je třeba si v Analytics registrovat Vaši stránku, vygenerovat unikátní kód (skript) a vložit ho do stránek. Potom co zadáte kód do stránek, uvidíte v Google Analytics mnoho detailů. Pokud se chcete dozvědět více o Google Analytics, přejděte na některý z návodů:

google_analytics_nastenka_bigdrobek.com

Základní přehled návštěvnosti v Google Analytics pro bigdrobek.com

Google AdWords – ppc propagace stránek

google_adwords_logoGoogle.cz/adwords je nástroj na prodej reklamy typu PPC na Google vyhledávačích a partnerských stránkách. PPC znamená, že platíte za kliknutí na reklamu. AdWords je jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmů společnosti Google. Konkurenční nástroj provozuje Seznam.cz a jmenuje se „Sklik“.

Jak Google AdWords funguje? Například máte e-shop, který prodává sportovní boty. Budete chtít, abyste byli na prvním místě ve vyhledávání na google.cz, když někdo zadá frázi “sportovní boty”. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zaplatit si AdWords reklamu na dané klíčové slovo a Google Vás zobrazí úplně nahoře nebo ve sloupci vpravo (viz obrázek). Když návštěvník z google.cz klikne na danou reklamu, Google ho přesměruje k Vám a Vy zaplatíte nastavenou částku za prokliknutí. Tímto Google AdWords nahání za poplatek návštěvníky na Váš web.

 

Takže pokud máte eshop, nebo jiné stránky, které prodávají produkty či služby, můžete pomocí tohoto PPC nástroje propagovat Vaše stránky a získat nové návštěvníky či kupující. Vždy je důležité změřit, jestli se reklamní PPC kampaň vyplatila a kolik vydělala nebo jaké cíle splnila. Doporučuji si na nastavení kampaně najmout odborníka, který Vám pomůže, vše nastaví a vysvětlí.

google_adwords_ve_vysledcich_hledaní_serp

Identifikace AdWords na výsledku vyhledávání Google.cz

Google AdSense – vydělávejte na Vašem webu pomocí ppc reklamy

google-adsense-logoGoogle.com/adsense je nástroj, který umožní vložit do Vašich stránek reklamu z Google AdWords, kde si nastavíte detaily, co chcete zobrazovat a poté dostáváte zaplaceno za každé kliknutí na danou reklamu.

Například zde na blogu bych mohl vložit do pravého sloupce nebo přímo do článku reklamu AdSense, která zvolí nejvhodnějšího inzerenta a zobrazí jeho reklamu.  Pokud čtenáře blogu reklama zaujme a klikne na ni, já dostanu zaplaceno za dané kliknutí. AdSense tak umožňuje vydělávat na Vašich internetových stránkách. Tenhle nástroj je podle mě vhodný pro majitele více navštěvovaných internetových stránek, kteří tím budou monetizovat (vydělávat) stránky. Opět doporučuji poradit se s odborníkem, nebo prostudovat více materiálů.

 

Google Search Console – komunikujte s Google ohledně Vašeho webu

google-search-console_logo„Google Search Console“ google.com/webmasters , dříve známý jako Google Webmasters Tools, je online nástroj pro majitele webových stránek, aby komunikovali s Google. Pokud vlastníte internetové stránky, Search Console byste měli mít vždy aktivovanou.

Pomocí Search Console můžete:

  • Vložit soubor „sitemaps“ a informovat Google o novém obsahu na Vašem webu (článek, stránky, fotka atd.)
  • Zobrazí chyby procházení Vašeho webu (google bota)
  • Je zde statistika návštěvnosti z vyhledávače Google, který v Analytics nelze vidět díky častému použití „https“
  • Bezpečnostní problémy – pokud by Váš web měl problémy s obsahem, Google Vás na to upozorní
  • Získat přehled o indexování stránek Googlem

V poslední řadě Google Search Console nabídne několik zajímavých tipů, návodů a nástrojů, které Vás také mohou zaujmout. Podívejte se sami.

 

Nástroj na testování strukturovaných datPomocí nástroje na testování strukturovaných dat zkontrolujete, zda může Google správně analyzovat značky strukturovaných dat a zobrazit je ve výsledcích vyhledávání.
Pomocník pro práci se značkami strukturovaných datNevíte, jak s přidáváním značek strukturovaných dat do kódu HTML začít? Vyzkoušejte tento intuitivní nástroj s jednoduchým ovládáním myší.
Testování značek pro e-mailOvěřte strukturovaný obsah kódu HTML e-mailu pomocí nástroje „Testování značek pro e-mail“.
Moje firma na GoogluZdarma zajistěte, aby vaše firma ve Vyhledávání Google, Mapách a na Google+ vypadala skvěle.
Google Merchant CenterMísto, kde můžete nahrát údaje o svých produktech na Google a zpřístupnit je tak ve službě „Nákupy Google“ a v dalších službách společnosti Google.
PageSpeed InsightsNástroj „PageSpeed Insights“ vám poradí, jak své webové stránky ve všech zařízeních zrychlit.
Vlastní vyhledáváníVyužijte sílu Googlu a vytvořte pro své webové stránky vlastní vyhledávání.
Domény GooglePomocí „Domén Google“ můžete najít název domény a vytvořit web.
Akademie pro webmasteryNaučte se vytvořit skvělý web s hodnotným obsahem a zajistit, aby jej bylo možné najít ve „Vyhledávání Google“.

 

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This