Google Disk kancelářské programy zdarma

 

Zároveň se zřízením GMailu Vám Google zřídí i Google Disk, který obsahuje sadu kancelářských aplikací Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře, Nákresy a Mapy. Kromě toho sem můžete nahrávat jakékoli soubory. Google Disk sdílí s Gmailem a fotkami celkovou kapacitu 15 GB. Velikou výhodou je, že všechno co vytvoříte, je online.

 

Google Disk aplikace

Google Disk a jeho kancelářské aplikace konkurují čím dál tím více Microsoftu a jeho Office balíčku.
V tomto článku se budeme věnovat variantě služby Google Disk zdarma. Google totiž nabízí tento balík pojmenovaný Google Aps for Business firmám za poplatek. Google Disk (Google Apps) umí dnes už dost funkcí, které budou stačit většině uživatelů pošty a kancelářských aplikací. Microsoft Office sice umí daleko více funkcí, které v Google asi jen tak neuvidíme: jako makra, kontingenční tabulky a další věci. Ale ruku na srdce, kdo tyto funkce používá?

Google Disk obsahuje tyto aplikace

 • Dokumenty Google – alternativa k Microsoft Word
 • Tabulky Google – alternativa k Microsoft Excel
 • Prezentace Google – alternativa k Microsoft PowerPoint
 • Formuláře Google
 • Nákresy Google – alternativa k Microsoft Visio
 • Moje mapy Google
 • Aplikace třetích stran
Google_Disk_zakladni_prehled_mrizka

Takto vypadá Google Disk a jeho základní obrazovka

Dokumenty Google

Porovnáme-li Google dokumenty se známějším Microsoft Wordem, online Google dokumenty umí většinu základních funkcí, na které jisté zvyklí z Wordu. Jste schopní napsat článek, nabídku či životopis. Google dokumenty mají jednu nevýhodu oproti Microsoft Word a tou je horší úroveň kontroly pravopisu. Tuto nevýhodu ale nahradí dvěma výhodami, a to za prvé, že Google Dokumenty jsou zdarma a za druhé, že jsou online.

Tabulky a Formuláře Google

Podobně jsou na tom Google tabulky, obdoba Microsoft Excelu. Google tabulky umí většinu důležitých funkcí, jako jsou počty, filtry, grafy a další. Neumí ovšem makra jako Excel, ale ta většina lidí nepoužívá. Ovšem Google tabulky jsou vynikající pro import csv dat a další práci s těmito daty. Průvodce importem je oproti Excelu o dost pochopitelnější. Další vynikající funkcí Google tabulek jsou formuláře. Pokud například potřebujete udělat nějaký průzkum, vytvoříte formulář, rozešlete odkaz a odpovědi se začnou sbírat do samostatné tabulky.

Prezentace Google

Třetí aplikací na Google Disku jsou Prezentace a stejně jako Dokumenty a Tabulky, zvládnou vytvořit plnohodnotnou prezentaci. Podívejte se na moji prezentaci vytvořenou pomocí Prezentace Google, vloženou v článku Jak vznikal internet.

Nákresy Google

Nákresy jsou podobné aplikaci Microsoft Visio, kde můžete kreslit různé schéma, projekty a podobně. Google Nákresy jsou v podobném principu jako výše zmíněné Dokumenty, Tabulky a Prezentace – mají spíše základní funkce. Co vím, tak Visio používají lidé více v práci.

Moje mapy Google

V mapách od Google si můžete naplánovat a uložit trasu, kterou pak jednoduše můžete otevřít
v mobilní aplikaci Mapy od Google. Stejně tak lze si přidat i body. Pokud někam jedete a chcete navigovat, tak si uložíte v počítači bod (cíl cesty) a na mobilní aplikaci spustíte aplikaci Mapy
(od Google), které obsahují integrovanou navigaci (zatím v beta verzi) a jedete.

Aplikace třetích stran

Google nyní umožňuje ukládat aplikace třetích stran na Disku. Aplikaci třetí strany přidáte kliknutím
na novou aplikaci (například myšlenkové mapy), poté jste přesměrováni na stránky tvůrce aplikace, kde online vytvoříte dokument a po uložení se daný dokument uloží na Google Disk. Takže se jedná spíše o propojení aplikací s možností ukládat na Google Disk.

U některých aplikací budete muset nejdříve schválit povolení ukládat do Vašeho Google Disku. Pokud budete chtít aplikaci později odebrat, budete muset kliknout na ikonu „nastavení“ (v liště Google Disk) – Nastavení – překliknout na Správa aplikací – a zde po kliknutí na „možnosti“ se objeví „Odpojit z disku“. Aplikaci můžete odebrat i z globálního nastavení Vašeho Google účtu Aplikace propojené
s vaším účtem

Jednoduché sdílení online dokumentů

Samostatnou kapitolou všech Google aplikací, je sdílení. Svojí jednoduchostí umožňuje Google Disk sdílet dokumenty s třemi možnostmi:

 • Sdílet s možností jen prohlížet
 • Sdílet s možností psát komentáře
 • Sdílet s možností upravovat dokument

Sdílení nastavíte kliknutím na Sdílet v pravém horním rohu. Nejdříve jednoduše přidáte email nebo již uložený kontakt a poté dáte potřebná „práva sdílení“. Na daný email/kontakt se odešle email
s odkazem na „sdílený dokument“. Podobně můžete později změnit či odebrat „práva sdílení“.

Google Disk fotky vs. Google Fotky

Na Google Disku najdete nově Google Fotky, seřazené podle data. Obrázky můžete pouze sdílet, přesunout do složky Disku či smazat. Google Fotky, které jsou součástí Google Disku toho moc neumí, je to pouze základní přehled vašich fotek. V nastavení Google Disku si můžete zvolit, že chcete, aby se všechny fotky ukládaly do složky Fotky. V základním nastavení totiž fotky nejsou ve složkách disku.

Aby nás Google trochu zmátl, nabízí ještě vedle aplikace Google Disk fotky – Google Fotky. Jedná se o dřívější Google Picassa. V této aplikaci můžete fotky třídit do sbírek, editovat či sdílet. Tato aplikace je vynikající skladiště fotek, která nyní sdílí 15GB místa s Gmailem a Google Diskem oproti dřívějšímu 1GB.

Obě verze „Fotky“ umožňují synchronizaci fotek z Vašeho mobilního telefonu se systémem Android přímo na Google Disk / Google Fotky a díky tomu, můžete fotky z mobilu zálohovat online a zdarma. Tedy je to spíše záležitost Vašeho mobilního telefonu.

Porovnani_Google_Fotky_vs_Google_Disk_fotky

Porovnání online aplikací Google Fotky a Google Disk Fotky

Google Disk jako úložiště dokumentů

Google Disk je vynikající místo, kam lze nahrát (zálohovat, archivovat) dokumenty, můžete je ručně nahrát přes prohlížeč a nebo k tomu použít aplikaci Google Disk pro PC/Mac. Google umožňuje aplikacím třetích stran nahrávat soubory na Google Disk. Například si sem můžete posílat zálohu Vašich internetových stránek. Jak jsme se výše bavili o fotkách , je to skvělé místo i pro Vaše fotky – s možností uložit až 15GB, pokud byste zálohovali pouze fotky.

Pár tipů a triků pro práci s Google Disk

 • Získejte 2 GB místa navíc jako bonus, za kontrolu zabezpečení klikněte na kontrola zabezpečení  a ověřte si zabezpečení Vašeho Google účtu
 • Soubory vytvořené aplikacemi Google nezabírají místo v na Disku! (platí pro tyto aplikace: Tabulky, Dokumenty, Prezentace, Formuláře, Nákresy a Mapy)
 • Fotky v menším rozlišení se také nezabírají místo v na Disku!
 • Soubory můžete dohledávat buď pomocí fulltextového vyhledávání nebo v liště vlevo kliknete na „Nejnovější“, pokud hledáte soubor, který jste nedávno otevřeli
 • Ve stejné liště pod “Sdíleno se mnou” najdete všechny dokumenty, které s Vámi někdo sdílí
 • Přílohy z Gmailu si můžete ukládat na Google Disk
 • Složky si můžete odlišit barevně
 • Raději používám rozložení Seznam než Mřížka
 • Kliknutím na ikonu „i“ (vedle nastavení) zobrazíte podrobnosti daného souboru nebo služby, kde najdete detailní informace nebo aktivity

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

4 komentáře

  • Ohledně Google Aps pro firmy plánuji další článek 🙂

   Post a Reply
 1. Dobrý den,
  mám dotaz jde nainstalovat na více počítačů (2-3)lokální disk google a přístup na jeden účet? Mám na domácím PC nainstalovaný vše chodí Ok. Jak jsem si v práci chtěl nainstalovat na PC v práci a je problém. Instalace proběhla OK vč přihlášení, ale lokální disk. Velmi mi vyhovuje přístup přes lokální disk, než se přihlašovat na učet.
  Děkuji za radu

  Post a Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This