Datacentrum – pronájem racku či klece

V tomto článku si představíme Datacentrum, profesionální prostory uzpůsobené k pronájmu racků nebo rovnou celých klecí. Všechny typy hostingů o kterých jsme se bavili (Webhosting, VPS a Cloud) jsou umístěné v datacentru. Takže datacentrum je vlastně základní stavební kámen všechny typů hostingů a všech webových služeb.

Proč si pronajímat prostory v datacentru?

Firmy si pronajímají racky v datacentru hlavně proto, že je to levnější než si postavit vlastní datacentrum. Ne nadarmo se říká, že datacentrum je nejdražší prostor vůbec. Musíte totiž vyřešit spoustu věcí jako: energie, s tím spojené chlazení, konektivitu, bezpečnost objektu, dohled, certifikace i stavební záležitosti jako je nosnost podlahy a další. Většina hostingových firem v ČR vlastní datacentrum nemá a sama si pronajímá racky v různých datacentrech je to prostě levnější než si postavit své. Druhý důvod proč si pronajmout rack je také potřeba vysoké rychlosti připojení k Internetu. datacentrum_rackyDalší častý důvod pronájmu racku či celých klecí je business continuity a disaster recovery. Česky to volně znamená „záloha a obnovení provozu pro případ nouze nebo katastrofy“. Například banky a státní správa má data, které musí být zálohované nejen proto aby data byla dostupná v případě poškození například z důvodů povodní, ale i proto aby když centrálu banky kde jsou data primárně vyplaví voda, fungovalo vše ze záložní lokality. Například platby kartou, výběry z bankomatů atd.

Co všechno musí mít datacentrum

Kromě toho v budově platí náročné protipožární předpisy a jsou zde instalované hasicí zařízení (hasí speciálním plynem), protože racky obsahují často hodně drahé technologie. Poslední bezpečnostní prvek jsou uzamykatelné racky či klece klíčem, kartou či otiskem prstu.

Energie

Každé datacentrum má obrovskou spotřebu energie a nemůže si dovolit jakýkoli výpadek proudu. Díky tomu by datacentrum mělo být připojeno minimálně do dvou rozvoden na sobě nezávislých a mít dostatečný příkon k dispozici. I tak je třeba počítat s výpadkem energie a z toho důvodu musí mít datacentrum UPSky (baterky), které mají dostatečnou kapacitu na několik minut, než naběhne diesel agregát. Ty pak mohou běžet neomezenou dobu, stačí doplňovat naftu. Samozřejmě jak UPSky tak agregáty musí být zálohované, aby v případě poruchy jednoho fungoval druhý.

Zpoplatnění energie

Pokud do racku přivedete příkon například 4kW (často můžete slyšet výraz rezervovaný příkon) znamená to že musíte i dimenzovat klimatizaci, aby daný příkon energie uchladila, jelikož technologie jako servery, switche, routery a podobně přemění energii na teplo. Takže rezervovaný příkon energie znamená „uchladitelný rezervovaný příkon energie“. A s tím souvisí i počítání spotřeby energií. Na každý zákazníkem spotřebovaný kW ještě připadá spotřeba klimatizace a dalších technologických zařízení. Spotřeba se tak násobí koeficientem zvaným PuE, který zahrnuje i nepřímou spotřebu elektřiny. PuE bývá v rozmezí 1,2 – 1,8 a liší se per datacentrum. Reálná spotřeba se tak vynásobí tímto koeficientem. Alternativně můžete platit také podle „štítkového spotřeby“, kde se spočítá kolik má každé zařízení spotřebu ve Wattech a dle toho zaplatí.

Konektivita

datacentrum_detail_rackuPrvní typ konektivity datacentra je připojení k Internetu, což ve skutečnosti znamená připojení do českého centrálního bodu internetu (Internet Exchange) zvaného NiX a připojení do obdobného bodu, ale v zahraničí například Frankfurt (patří pod DE-CIX) je největší Internet Exchange v Evropě. Další podmínkou je že datacentrum by mělo být připojeno pomocí minimálně dvou nezávislých optických tras do jiných bodů NIXu (v ČR jich je pět seznam je zde) aby se předešlo výpadku konektivity.

Kromě připojení do internetu, ale často firmy chtějí propojit jejich rack do jejich firemní MPLS VPN sítě (L3) nebo vytvořit Ethernet propoj (L2) do centrály. Díky tomu v každém datacentru najdete několik telekomunikačních operátorů a často ISP operátoři datacentra vlastní.

Poslední věc s konektivitou spojená jsou veřejné IP adresy, které dělíme na IPv4 a IPv6. Jak jste mohli slyšet veřejných IP adres verze 4 (IPv4) začíná být nedostatek a ty jsou zrovna pro hostingovou firmu velmi důležitých artiklem. Většina připojení k internetu má vlastní veřejnou IP adresu stejně tak racky. IP adresa zde slouží jako poštovní adresa, Váš prohlížeč nebo aplikace ví kam má data posílat. Dále také hostingy mají vlastní IP adresu ať už dedikovanou nebo sdílenou.

Technologie telko & mobilních operátorů

Dalším důvodem proč operátoři mají vlastní datacentra je nutnost umístit vlastní technologie tak aby byli maximálně dostupné. O jaké technologie se jedná? Technologie páteřní sítě (backbone), sítě mobilních operátorů a velké hlasové ústředny. Toto všechno potřebuje maximální dostupnost a operátory vlastněné datacentra tak mají svoje sály nepřístupné veřejnosti, kde jsou umístěné tyto technologie.,

Chlazení

Jak jsem psal výše, každý spotřebovaný kW elektřiny generuje teplo a je tedy třeba chladit, aby se zařízení nepřehřála a fungovala nonstop. Nejčastěji se setkáte s dvěma způsoby chlazení vzduchem první je free cooling, kdy do datacentra nasáváte chladnější vzduch z venčí a teplý odsáváte pryč nebo ho využíváte na vytápění ostatních prostor. Druhou variantou chlazení vzduchem je klasická klimatizace. Existují i alternativní způsoby chlazení jako je chlazení olejem, které není zatím v datacentrech využíváno.

Chlazení má ještě další pohled, a to jestli chladíte celý sál nebo jestli využíváte takzvanou studenou uličku. Studená ulička je sada více racků, které jsou spojené zastřešením a chladí se pouze ulička, z které servery nasávají studený vzduch a vyfukují druhou stranou teplo ven.

Dohledové centrum (NOC)

K datacentru patří i nonstop dohledové centrum neboli Helpdesk, obzvláště to platí pro telekomunikační firmy. Zde se nabírají požadavky od zákazníků a řeší dále. Na Helpdesku většinou pracují technicky schopnější operátoři, ale ještě by měl mít přítomen nebo mít pohotovost systémový inženýr, který umí ledasco nastavit a opravit.

Certifikace

Kromě klasických ISO certifikací jako jsou 9001 (management kvality) 14001 (ekologie) 27001 (bezpečnost informací) mají některé datacentra kvůli vládním zakázkám NBÚ prověrku. Nejčastěji se však řeší Tier certifikace od společnosti uptimeinstitute.com, jedná se tedy o certifikaci od soukromé firmy, která je navíc celkem drahá. I z toho důvodů mají certifikaci v ČR pouze tři datacentra O2 a jedno datacentrum DHL (stav k září 2014). Ostatní datacentra jsou v „souladu“ s touto certifikací. TIER certifikace jsou čtyři a řeší hlavně dostupnost:

 • TIER I – garantuje 99,6% dostupnost, DC bez redundantních prvků
 • TIER II – garantuje 99,7% dostupnost, DC s jediným napájecím a chladícím distribučním procesem, ale s podporou redundantních prvků
 • TIER III – garantuje 99,98% dostupnost, DC obsahující záložní bezpečnostní systém, resp. více aktivních napájecích a chladících prvků a to včetně redundantních komponent
 • TIER III – garantuje 99,99% dostupnost, nejlépe zabezpečené DC, nalezneme v něm více aktivních napájecích a chladících prvků, včetně redundantních komponent a systémem prevence výpadků s dostupností 99,99%

Závěrem

Doufám, že se Vám popis datacentra očima obchodníka pomohl pochopit, jak funguje datacentrum. Pokud máte nějaké připomínky nebo dotazy k datacentru, napište je do komentářů.

Test znalostí hostingu
Otestujte své znalosti po přečtení článku testem o hostingu!

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

3 komentáře

 1. Pěkně napsáno, ještě bych možná doplnil kde se taková datacentra nachází a ceny .. ale to si každý dokáže najít sám..;)

  Post a Reply
  • To bylo původně v plánu, možná to ještě dodělám v dalším článku 🙂

   Post a Reply
 2. Asi si datové centrum koupím a založím až v nějakém vzdáleném životě.

  Post a Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This