Cloud hosting

V tomto článku se podíváme co je to cloud, jak se liší dle používání nebo nasazení. Slovo cloud ve spojení s IT bylo poslední dobou něco jako zaříkávadlo. Hodně často se jím ohání výrobci hardwaru, softwaru, poskytovatelé ICT služeb, ale i telekomunikační společnosti. Sám slovo cloud používám málo, protože je to pro mě obecná fráze a může hlediska IT znamenat více věcí.

Typy cloud hostingu dle používání

cloud hostingNa trhu v současné době existují tři typy cloud hostingu, i když znát bude většina lidí spíše jen dva. IaaSInfrastructure as a Service v češtině infrastruktura formou služby je první známější forma cloudu a znamená poskytování infrastruktury (hardwaru) formou služby. Hardwarem mám na mysli servery, úložiště, aktivní prvky (jako switche, routery, řadiče, firewall) a také loadbalancer. Poskytovatel tohle všechno zapojí, nastaví a stará se o provoz. Díky tomu je to infrastruktura formou služby. Dostanete formou služby nejen hardware (HW), ale i know-how firmy (již zmíněné zapojení, správa a servis). Jak jsme se bavili v předchozím článku o VPS, cloud “IaaS” je velmi podobný jako VPS. S hlavním rozdílem, že u IaaS je vše řešeno redundantně, tak aby se maximálně zamezilo výpadku služby. Také je použita pokročilejší virtualizace.  Tímto se liší i od pronájmu dedikovaných serverů, řešení cloudu je více dostupné, dá se detailněji nastavit a přizpůsobit. Samozřejmě i na českém trhu se najdou firmy, které prodávají cloud hosting velmi levně skoro až na úrovni VPS hostingu. Od takového cloudu nečekejte že bude celé řešení robustní jak má být.

Druhá méně známá forma cloudu PaaSPlatform as a Service česky platforma jako služba je podle mě něco mezi IaaS a SaaS. Když se podíváte na wikipedii tak se zde uvádí příklady jako Google Apps Engine a Salesforce. Často se můžete setkat s tím, že PaaS je míněno IaaS, kde je navíc instalován operační systém (OS), někdy celý balíček LAMP a o vše se stará poskytovatel cloudu. Zde je pro mě hodně tenká hranice mezi tím co je IaaS a co PaaS. PaaS lze také chápat jako sadu nástrojů pro vývojáře, pomocí kterých lze udělat finální produkt (software či webovou službu) aniž by jste museli začínat od úplného začátku.

Třetí varianta s kterou se setkáváme nejvíce jako koncoví uživatelé je SaaSSoftware as a service – česky programy či aplikace formou služby. Dříve se program koupil na CD a poté instaloval do počítače. Dnes je čím dál tím více rozšířené koupit si program nebo aplikaci takzvaně “v cloudu”. To znamená že se program nemusí nikam instalovat a lze ho používat ihned ve všech zařízeních co mají webový prohlížeč (mobil, pc, tablet, notebook či televize). Klasický příklad jsou programy MS Outlook (poštovní klient) a MS Office (kancelářský balík aplikací), které se ještě dnes velmi často instalují do počítače. Pokud se bavíme o prostředí firmy, tak firma musí ještě v pozadí instalovat MS Exchange server aby poštovní klient fungoval. Když to shrnu tak někdo musí nainstalovat software do počítačů, pak na server vše nastavit a o servery se starat. Alternativou je právě SaaS – aplikace formou služby, kdy například Google nabízí balíček Google Apps pro firmy formou služby, kde jeden firemní uživatel ročně stojí 1000 Kč a získá poštovního klienta, kancelářský balíček Google Docs včetně kalendáře, sdílení souborů a Google Hangouts (chat, volání a videokonference). Vše funguje přes webový prohlížeč, kromě prvotního jednoduchého nastavení a zaškolení zaměstnanců není třeba nic řešit. V tomto porovnání se šetří peníze za licence pro balíčky programů instalovaných do počítače, nekupujete servery a úložiště o který se pak musejí starat IT administrátoři.

Typy cloud hostingu dle nasazení

Opět existují tři hlavní formy nasazení cloudu. Pokud se bavíme o cloud hostingu, který nabízejí firmy na Internetu tak se jedná o první typ Public cloud – česky zvaný veřejný cloud. Tady celé řešení jako aktivní prvky, servery či úložiště může sdílet více uživatelů. Pozor konkrétní využívaný výkon jako je RAM, CPU by sdílený není. Sdílený není ani diskový prostor pouze IOPSy tedy čtení/zápis per sekunda. Pokud někdo vyžaduje garanci IOPS, tak jediné řešení je druhá forma cloudu takzvaný Private Cloud – česky soukromý (privátní) cloud. Zde se v případě menšího řešení vyhradí konkrétní fyzické servery a úložiště (disky) pro jednoho zákazníka. Pro větší projekty se postaví celé řešení samostatně. Privátní cloud se využívá nejen pokud chcete mít garantované IOPS, ale využívají ho také společnosti které chtějí mít svoje data u sebe. Také se může nasadit z důvodů různých licenčních politik či certifikací. Občas se bavíme se zákazníky o hybridním cloudu – anglicky Hybrid cloud, který bude podle mě nejčastěji využívaný firemní cloud. Jedná se o kombinaci privátního a veřejného cloudu. Hybridní cloud využijí firmy, které nechtějí pustit cenná data ven, nebo prostě některé firemní aplikace je lepší mít u sebe. Firma zároveň používá aplikace, které je zase vhodné dát ven do veřejného cloudu jako například poštovní server, webové stránky či CRM. Obě prostředí tedy privátní cloud (instalovaný v centrále společnosti) a veřejný cloud u poskytovatele (instalovaný v datacentru na páteři internetu) se můžou propojit nebo fungují nezávisle na sobě.

Jak funguje cloud

Poskytovatel veřejného cloud hostingu má v datacentru několik racků (skříní), které jsou připojené kcloud internetu. V racku jsou umístěné servery, úložiště, firewally, routery a to vše je propojené switchem a SAN řadičem pro disky. Cloud je zapojený tak, aby byl vyřešen výpadek jakéhokoli hardwarového prvku. Většinou se používá technologie maximálně od dvou vendorů (výrobců hardware), aby se co nejvíce využila synergie mezi aktivními prvky. Další vrstva nad hardwarem je virtualizace. Nejznámější dvě řešení virtualizace jsou VMware a HyperV, další najdete v seznamu na wikipedii. Až sem se jedná o IaaS, dostanete tedy výkon, prostor na disku a licence k operačnímu systému (OS), databázi (DB) a podobně. Poté se nainstaluje prostředí pro provoz aplikace a můžete prodávat webovou aplikaci jako službu – SaaS.

Připojení cloudu

Pokud firma uvažuje o přesunutí serverů do cloudu, je tato změna často doprovázena připojením cloudu do firemní sítě. Každý cloud je sice připojen do internetu, ale dost zákazníku vyžaduje aby cloud byl připojen do jejich MPLS VPN (firemní sítě). Alternativě se vytvoří Ethernet (L2) propojení cloudu a centrály společnosti. V tomhle mají určitě výhodu telekomunikační firmy, které také cloud prodávají.

Záloha

Velmi důležitou kapitolou cloudu je zálohování. Zálohu hardwarové části řeší sám poskytovatel o to se starat nemusíte. Proč tedy řešit zálohu svého prostředí provozovaného ve veřejném cloudu? Je toho více, ale hlavní důvod je lidská chyba. Každá taková chyba se zjistí většinou během několika minut maximálně hodin. Takže je třeba mít zálohu provozního prostředí 14 dní někdy až 30 dní zpět. Tohle většinou nebývá součástí řešení a je třeba si za to připlatit nebo to jinak vyřešit. Obecně zálohovat můžete obraz celého disku plus přírůstky nebo pomocí agenta zálohovat konkrétní aplikaci, databázi, soubor prostě cokoli. Weeam a CommVault jsou dva známější nástroje na zálohování používané v cloudu.

Jak se počítá cloud

Stejně jako u VPS je třeba si v public cloudu vyjasnit jednotky za které platíte. Hlavně procesor (CPU) ten dost poskytovatelů počítá jinak. Pak je třeba ujasnit typ úložiště (SATA, SAS či SSD) ve vztahu k rychlosti IOPS. Za cloud hosting můžete platit buď klasicky měsíčně za výkon, který si rezervujete nebo alternativní variantou platíte hodinově dle toho co využíváte. Existují i kombinace, kdy platíte konkrétní rezervovaný výkon měsíčně a poté máte možnost ručně přidávat a ubírat další výkon. Přidávaný výkon pak platíte hodinově. Právě platba hodinově umožňuje šetřit peníze, díky tomu že testovací a vývojové servery nemusí být vůbec aktivované tedy za ně neplatíte (vyjímkou je využité místo na disku, to platíte stále) a zapínáte je jen jednou za čas. Díky tomu nemusíte mít někde dedikované servery pro testování.

Závěrem

Tento článek je věnovaný základnímu úvodu do cloud hostingu a doufám že Vám pomohl pochopit problematiku cloud hostingu. Budu rád pokud své dotazy, připomínky a tipy uvedete pod článkem v komentářích

Zajímavé články a zdroje informací:

Test znalostí hostingu
Otestujte své znalosti po přečtení článku testem!

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This