Chromý Chrome

Možná jste v Praze poslední dobou viděli všude možně reklamy na Chrome, prohlížeč od Googlu. Má být rychlý a lepší než jiné prohlížeče (tedy IE – modré éčko od Microsoftu a Firefox – jeho nejčastější alternativa).

Já tedy nevím. Když zapínám ráno svůj pracovní notebook, tak se mi Chrome zdá trochu chromý.

Znáte to – přijdete do práce a naučeným postupem zprovozníte počítač. Nejde jen o to jej zapnout. Jde o to dodržet všechny postupy tak, aby byl můj počítač zapnut „co nejrychleji“.

To znamená:

1. Číhat na to až mé Windows XP najedou do režimu „modrá dobrá obrazovka“. To je jiný režíim než legendární „modrá zlá obrazovka““, která ve windows znamená zamrznutí systému. Modrá HODNÁ obrazovka je test systému. Testuje se každé ráno a každé ráno se defragmentuje. To je činnost, u níž je hloupost aby se prováděla každý den. Obtěžuje mě. Chci být na netu co nejrychleji.

2. Když najede tahle hodná modrá obrazovka (teď už víte, že to myslím ironicky), snažím se co nejrychleji se jí zbavit. Běží tu 3 kontroly. Odkliknu, počkám, odkiknu, počkám, odkliknu.

3. Až teď najíždí systém. Jdu na kafe. Mám pouze Dell Latitude D600, systém je POMALÝ. To ví každé malé dítě. Nezávisle na tom jaké máte dělo, systém je POMALÝ. Jakýkoli systém.

4. Login: Rychlostí blesku tam nasoukám heslo. Je fuk, že jej musím měnit každý měsíc. Už jsem si zvykl. Mám na to superzpůsob, jak měním heslo, jednou za sedm měsíců se vracím ke starému heslu. Že je tohle měnění na nic? Vysvětlujte to korporátní bezpečnostní politice. Ok – heslo si tedy VĚTŠINOU pamatuju.

5. Teď jde o trpělivost. Najíždí systém. Až nyní se počítač skutečně zpomalí. Windows XP, paráda. Fungují. Konečně funkční superželva systém. Díky bože že nemám, žádné Visty ani Windows 7. Díky za XP a za korporátní softwarovou politiku.

Nyní jde o Chrome

Otevírám jej obezřetně. Obezřetně. Když systém není dost najetý, je předčasné otevření programu žroutem času. Program se otevře později, než když počkám, až počítač přestane chroupat.

I v případě že počítač dochroupal a já teprve teď (řekněme +6minut od zahájení operace) otevřu Chrome, s jistotou můžu očekávat jediné:

Dříve než do Chrome zadám první adresu, co se nestane – výtuh programu. Program mi zahlásí:

„Zavřít okno, které nereaguje, nebo chcete počkat.“

 

 

POČKAT! Co? Má jít o „rychlý prohlížeč“. Podle reklamy. Sakra.

Zdá se, že něco nefunguj. Něco je špatně. Jasně že Chrome rozchodím. Sem tam mi sice „sežere“ to co zadám do adresního řádku, ale s tím se také smiřuji. To když jsem příliš rychlý. ano. Jsem asi příliš rychlý na tento rychlý prohlížeč. Co se dá dělat. Když chce člověk být cool a používat nejnovější programy, musí holt něco obětovat. Třeba tu rychlost u „rychlého“ prohlížeče od Googlu.

Chrome má při startu další problém

Nenačte úvodní stránku na firemním intranetu, což je úvodní stránka – dost normální blog, nic speciálního. Chrome ji nenačte, musím ji obnovit. Až pak se zobrazí korektně.
Příčina? Nevím. Nejsem tester aplikací, jen mě zajímá uživatelský komfort (dnes moderně nazývaný „uživatelská zkušenost“ – user experience). Chci Chrome používat, protože má být rychlé a bezproblémové. Tak si všímám nedostatků o to víc.Zdá se mi, že tento konkrétní problém je nedostatkem prostředků. Podle mě Google Chrome načítá při startu nějaké knihovny a něco do paměti nenačte, potřebuje k tomu reload stránky.Ten stačí udělat stisknutím klávesy F5. Pro plný reload včetně obnovy dat do cache prohlížeče stiskněte CTRL-F5.

Cache je taková schránka, která má přednačteny části webové stránky, které se moc nemění a které pravděpodobně budete chtít načíst. Prohlížeč si pamatuje něco z historie Vašeho prohlížení, aby bylo načtení stránek rychlejší.
S něčím podobným bude mít problém Chrome. Odhaduju, nepoužívám žádné softwary k testování, sledování obsahu paměti počítače a tak. Zdá se, že Chrome očekává, že již má všechny knihovny načteny v paměti při startu a ve skutečnosti tomu tak není a je zde nějaký opravný mechanizmus, který spustím oním F5 – obnovou stránky.
Tak jako tak je to další vlastnost, která může některé lidi od používání tohoto prohlížeče odradit.

Author: xbox

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This