Budoucnost operačních systémů

Google se snaží o webový operační systém. Co to znamená? Notebook od Google, který se pomalu dostává do prodeje, má mít v sobě pouze ovladače pro hardware a jedinou aplikaci – prohlížeč Chrome.

Ovladače pro HW potřebujete proto, abyste mohli připojit usb klíčenku, foťák, aby fungovala klávesnice, běžel monitor. Krom toho tam bude spousta schovaného sw, jde o nějaký upravený Linux, což je operační systém, alternativa pro Windows a systém od Applu.

Chrome pak bude mít jako homepage nějakou stránku od Googlu, kde budou k dispozici všechny možné webové služby. Služba pro psaní textu, kreslení obrázků a práci v tabulkovém editoru (např. Google Docs), služby pro pouštění muziky (rádia, iTunes,…), odkaz na Youtube, což je de facto televize dneska a spousta dalších odkazů.

A když nebudete online, tedy připojeni na Internet, tak si ani neškrtnete. Google prostě chápe svět tak, že mají všichni být online. to je změna proti minulosti, kdy byl operační systém (např. Windows XP) takový bumbrlíčkem se spoustou programů „v sobě“.


Jaká je ale budoucnost operačních systémů?

Steve Jobs jednou řekl památnou větu: „Počítač je bicykl pro mozek.“

Pro Apple to platí, jeho skvělé operační systémy práci nepřekážejí, a stále více ji usnadňují. Nechci říci, že to např. Windows 7 nebo třeba takový Unix nedělají. Ale Apple je v tomto napřed. Je napřed v tom, že nám jeho produkty práci nejen usnadňují, ale nekomplikují.

To je podstatné. Když čekáte na přepnutí okna z Wordu do Excelu stejně dlouho jako v roce 1997, je něco špatně, protože dnes máte k dispozici počítač s výpočetním výkonem násobně větším než tehdy. A furt to mrzne, furt si chodíte dávat kafíčko, než systém naběhne a podobně.

V tomto nyní následuje Google notebook. Snaha o rychlé najetí systému. Snaha o zjednodušení práce. „Umíš surfovat na Internetu? Pak umíš pracovat s počítačem, to stačí.“ Toto říká Google.

Jaká je budoucnost? Ať už se prosadí koncept od Apple, ať už budoucnost patří IPadům, IPhonům, chytrým telefonům, ať už vyhraje Google nebo Apple, či někdo třetí (Facebook?), stále půjde jen o naplňování významem toho starého hesla pana Jobse.

Pojďme se zasnít. Představme si počítač, který předvídá činnost, kterou od něj budeme chtít. Programy, které vevnitř dělají všechno možné a dávají nám vybrat si z výsledků. Představme si tabulkový editor, který načtená data zpracovává automaticky stovkami způsobů a výsledek nechá uživatele jen vybrat.

Pojďme dále. Jsme online, budeme online – Google věří, že budeme online stále. Jsme sociální. Co například idea využít sociální sítě k nakupování a prodeji? Proč by můj kamarád co u mě včera byl nemohl na Facebook napsat: „Tenhle týpek potřebuje novou ledničku.“ A protože Facebook ví i to co nevíte, nabídka by byla šita na míru, kamarád co na mě tohle práskl, dostane provizi, provizi shrábne i Facebook, za to, že dodal o mě data taková, že já budu s ledničkou spokojen, protože bude mít přesně ty parametry, které ani nevím že má mít, ale které mi budou na 100% vyhovovat?

Vím já něco o spotřebě ledniček, o parametrech tichého chodu, o tom, která značka je nejlepší, jestli 2 zdroje chlazení nebo jeden, jestli má eco režim a co to znamená?

Nezajímá mě to. Když jsem onehdy kupoval ledničku, vše toto jsem si musel zjistit. A k čemu mi to je. Všechno toto bude dávno pasé, budou jiná kritéria, až si zase budu potřebovat koupit ledničku. Proč bych se to měl znovu učit?

V budoucnu to jistě „něco“ udělá za mě. Třeba nějaká webová služba v prohlížeči na notebooku, kde je jediný uživatelský program prohlížeč.

Mimochodem, nechcete koupit malou ledničku v záruce? Jde o tu, co jsem si vybíral sám. Není špatná. Ale potřebuju větší. :-).

Author: xbox

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This