7 důvodů proč si firmy vybírají privátní cloud nebo veřejný cloud

Podívejme se na důvody, kdy si firmy vyberou privátní cloud (private cloud) a kdy se jim více hodí veřejný cloud (public cloud). Na základě zkušeností z několika projektů shrnu, proč si některé společnosti vybrali právě veřejný cloud a některé privátní cloud.

Popis veřejného a privátního cloudu

Na začátek si zopakujeme základní rozdíly mezi privátním a veřejným cloudem.

Veřejný cloud – je platforma provozovatele, která se skládá z serverů, diskového pole, firewallů, networkingu (LAN a SAN) a konektivity. Uživatelé veřejného cloudu mají dedikovaný výkon (pamět, procesory a úložiště) díky virtualizační platformě, která dokáže dedikovat výkon veřejného cloudu mezi více zákazníků. Celé řešení je redundantní a chráněné pro případ výpadku jakékoli části cloudu. Rack, ve kterém je veřejný cloud umístěn, networking, firewall a připojení k internetu jsou sdílené prostředky mezi více zákazníků. Nejznámější mezinárodní veřejný cloud pro firmy poskytuje trio Amazon Web Services, Azure Cloud Services (Microsoft) a Google Cloud Platform‎. V České Republice je největší poskytovatel veřejného cloudu pro firmy telekomunikační společnost T-Mobile.

Privátní cloud – je naopak plně dedikovaný pro zákazníka, staví se pro něj v pronajatém racku v datacentru. Počet serverů, velikost diskového pole, firewally, networking a konektivita se definují dle výkonu, který zákazník žádá. Všechen hardware je vyhrazený, navíc si může do racku přidat i vlastní zařízení. Na českém trhu budou mít zřejmě zásadní podíl na trhu opět telekomunikační společnosti.

Privátní cloud

Privátní cloud si firmy volí buď dobrovolně – například díky bezpečnostní politice nebo jsou častěji do tohoto řešení firmy natlačeny licenční politikou poskytovatelů softwaru. Privátní cloud umístěný v nezávislé lokalitě vůči hlavním serverům se často používá pro disaster recovery řešení.

Důvody proč si firmy vybírají privátní cloud

 1. Licence softwaru – ne všechny softwarové licence lze používat ve veřejném cloudu. Záleží na licenční politice tvůrce softwaru. Například Oracle licenčně moc neuznává prostředí veřejného cloudu a většina firem je z důvodů ceny tlačena do privátního cloudu. Microsoft naopak cloud uznává, jeho databáze se dají licencovat podle virtuálních procesorů.
 2. Potřebuji hodně IOPS – IOPS udává výkon diskového pole v počtu operací (čtení/zápis) za sekundu. U veřejného cloudu využívá jedno diskové pole více zákazníků. Někteří poskytovatelé cloudu nemusí mít nastavený a dedikovaný výkon IOPS na každého zákazníka zvláště. Tak pokud chce někdo větší a navíc garantovaný výkon v IOPS, řešením je mít vlastní diskové pole.
 3. Možnost přidat vlastní zařízení – někdy je třeba do cloudu připojit další zařízení, které není součástí cloudu. U privátního cloudu se s tím počítá, naopak u veřejného cloudu to půjde těžko, leda že byste si vedle pronajali část racku.
 4. Vysoké nároky na bezpečnost / nařízení – někdy firmy prostě musí využít privátní cloud z hlediska nařízení nebo bezpečnosti. Například bankovní aplikace nikdy neuvidíte na veřejném cloudu, každá banka si staví vlastní privátní dedikovaný cloud.

Nevýhody privátního cloudu

 • Nutno koupit všechen hardware, konektivitu a software jen pro sebe a to zvedá náklady privátního cloudu.
 • Výkon a růst privátního cloudu je třeba více plánovat dopředu. Je možno dokoupit další server nebo hard-disky do diskového pole, ale musí tam být volné místo 🙂
 • Privátní cloud je vhodný pro projekty na delší dobu, minimálně na 3 roky. Ideální doba je však na 5 let.

Veřejný cloud

Veřejný cloud je vhodný jak pro malé tak i pro velké projekty. Velkou výhodou je, že se zde nemusíte vázat na delší období. Ovšem ne všechny softwarové licence lze použít v public cloudu.

Důvody proč si firmy vybírají veřejný cloud

 1. Škálovatelnost – u veřejného cloudu lze jednoduše a rychle přidávat potřebný výkon (paměť, procesory, místo na disku). Navíc někteří poskytovatelé umožňují platit podle toho, co reálně spotřebujete.
 2. Minimální dálka kontraktu – na rozdíl od privátního cloudu, kde počítáte minimálně se třemi roky, veřejný cloud můžete mít jen na rok nebo dokonce bez závazku a platit jen co spotřebujete.
 3. Vhodné i pro malé projekty – pokud máte sturt-up společnost nebo potřebujete na projekt malý výkon s možností růstu, veřejný cloud je tou správnou volbou.

Nevýhody veřejného cloudu

 • Některý software se do veřejného cloudu nehodí nebo ho tam nelze instalovat díky licenční politice
 • Při přechodu do veřejného cloudu je třeba dát pozor na přenositelnost již zakoupených licencí do veřejného cloudu. Například u Microsoft může být vyžadováno mít zaplacenou software assurance (SA)
 • Do veřejného cloudu nelze přidat vlastní hardware, lze to pouze v případě, kdy si pronajmete rack a propojíte ho s veřejným cloudem
 • Může se vám stát, že jiný uživatel vytíží ve špičce IOPSy nebo konektivitu a omezí vás tak. Záleží na konfiguraci poskytovatele cloudu, internet je u veřejného cloudu velmi často sdílený mezi více zákazníků.

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This