10 způsobů jak využíváme internet

Tento článek si klade za cíl představit Vám, co všechno lze dnes dělat přes internet, za pomoci internetu a jak nám dnes internet ulehčuje práci. Udělejte si přehled, kde a jak se dnes využívá internet.

1) Studium

Internet zásadně zlepšit přístup k informacím a díky tomu máme další možnost (cestu) jak se vzdělávat. Máme dva způsoby, jak se vzdělávat přes internet:

 • Online kurz – ať už placený nebo zdarma, jedná se většinou o soubor prezentací, textů, videí či zvukových nahrávek v předem daném pořadí a zakončený testem.
 • Dohledávání informací – většina z nás již dohledávala nějakou informaci a přečetla si o ní článek, návod či shlédla video. I toto je studium přes internet. Jenom se může stát, že některé informace dohledáte pouze v angličtině.

U získávání informací přes internet je třeba si  získané informace ověřovat. Ani Wikipedie nemusí mít vždy správné informace. Hodně záleží, kde informace dohledáváte, ne vždy jsou totiž pravdivé. Málokdy se stane, že by někdo vyloženě lhal, ale docela často narazíte na překroucení informací například z důvodů ovlivňování nebo zisku.

2) Práce

Samotná existence internetu vytvořila mnoho pracovních míst. Navíc díky internetu máme dvě možnosti, jak dnes pracovat přes internet:

 • Home office aneb práce z domova – pokud pracujete v administrativě,  sedíte celý den u počítače, internet Vám umožní pracovat z domova. Stačí se pomocí firemního notebooku připojit do firemní sítě a můžete pracovat z domova. Někteří lidé ani nechodí do práce respektive do kanceláře společnosti a pracují pouze z domova.
 • Pracuji na internetu – internet jako hlavní pracovní náplň, například tvorba internetových stránek, marketing ( propagace internetových stránek ), sběr informací, prodej přes internet – e-shop a další.

3) Komunikace

internet_komunikaceKomunikace přes internet změnila zásadně způsob mezilidské komunikace. Nejdříve e-mail vytlačil faxy a poštovní dopisy a dnes už je e-mail pomalu vytlačovaný zprávami přes aplikace jako Facebook, Google Hangouts, WhatsApp a další. Podívejte se, jaké způsoby komunikace dnes přes internet můžeme využívat:

 • E-mail – dnes již nutnost, bez e-mailu se na internetu nikam nezaregistrujete, ani vám nikdo nemůže poslat fotky, přání či zprávu.
 • Chat “room”– dříve se jednalo výhradně o internetové stránky, přes které jste posílali zprávy v “chat roomu” pod svou přezdívkou. Podívejte se na chat od společnosti „ Seznam „ na adrese www.lide.cz/diskuze.
 • Chatovací program v PC – než přišly webové aplikace jako Facebook, Twitter a podobně, instalovaly se do počítače programy jako ICQ , které umožňovaly chatování. Tento program je dodnes hojně využíván.
 • Volání přes internet – volat přes internet můžete přes program Skype nebo například za pomocí aplikace Google Hangouts. Tyto prográmky (Skype, Hangouts a ICQ) umí jak volat tak i “chatovat” čili posílat zprávy. Výhodou volání přes tyto programy/aplikace je volání  mezi sebou zdarma.
 • Videohovory – stejně jako volání a posílání zpráv umí většina těchto programů/aplikací i videohovor. To znamená, že přidá k hovoru obraz z kamery a přenese ho přes internet volanému a obráceně 🙂
 • Sociální média – tím mám na mysli hlavně trio Facebook, Twitter a Google+. Zjednodušeně popsáno, jsou to internetové stránky, kde si vytvoříte svůj profil a přidáváte na svém profilu informace, co zrovna děláte, co se Vám líbilo nebo napíšete krátkou zprávu. Tyto informace uvidí Vaši kamarádi, s kterými jste se propojili a tím jim umožnili vidět, co publikujete.

4) Nakupování

Český národ by se dal novodobě nazvat „ národem e-shopařů „, protože máme tisíce e-shopů a jsme zvyklí hodně nakupovat přes internet. Zde internet také hodně změnil naše nakupovací návyky. Nákup na e-shopu má své výhody i nevýhody. Výhodou je dovoz zboží až domů a možnost vrácení zboží, nevýhodou je, že si zboží nemůžete prohlédnout tzv .na živo. Kde všude se nakupuje a prodává na internetu? Respektive jaké způsoby prodeje přes internet máme?

 • E-shop – prodej nového zboží zákazníkům
 • Bazary & Inzerce – prodej a nákup použitého zboží
 • Aukční weby – prodej použitého zboží formou aukce, zboží je zde omezenou dobu

Samozřejmě i v bazaru a v internetové aukci můžete koupit nové zboží, stejně tak v e-shopu občas narazíte na použité zboží. Ale pokud budete kupovat nové zboží, nebudete ho kupovat přes aukční web nebo přes bazar. Naopak přes e-shop lze občas výhodně nakoupit vrácené zboží, ale použité zboží zde nenajdete.

5) Publikování informací

V oblasti publikování informací a novinek, internet sebral spoustu čtenářů tištěným médiím (noviny a časopisy). Čtenáři začali číst různé webové stránky. Navíc internet umožnil všem zájemcům zřídit si vlastní internetové stránky “blogy”, kde mohou publikovat články  s různými informacemi. S tím souvisí i již zmíněné studium, díky kterému můžete číst stránky na konkrétní témata a snadno komunikovat s autorem pomocí komentářů pod článkem.

Dnes už je povinnost, aby firmy měly svoje internetové stránky, kde se prezentují a často i prodávají své produkty a služby. Internet se tak stal další cestou, jak oslovit zákazníky, kterou nemůže žádná firma ignorovat. Vzniklo tak mnoho firemních internetových stránek, kde firmy poskytují informace o svých produktech a službách a informují o novinkách.

6) Média aneb videa, rádia a fotky

internet_mediaDíky internetu můžeme nahrané video jednoduše uložit na internet a poslat ho pouze vybraným jedincům nebo ho naopak veřejně publikovat na internetu, například na youtube.com.
Také se přes internet začala poslouchat on-line rádia. Stalo se z toho dogma a všechna rádia, která vysílají na rádiových vlnách (FM či AM) umožňují poslech i přes internet.
Internet společně s mobilními telefony také velmi rozšířil fenomén fotografie. V začátcích měli fotoaparát jen fotografové, kteří se tím živili. Vyvolat fotky bylo  velmi drahé a zdlouhavé. Možná si někdo z vás pamatuje, jak si doma někteří fandové vyvolávali černobílé fotky. V digitální době se zdigitalizovaly i fotografie (druhá polovina 20. století).  Po určité době jsou fotoaparáty i v mobilních telefonech a ten má dnes 9 z 10 lidí. Také díky možnosti jednoduchého posílání a sdílení fotografií přes internet je to dnes hobby spousty lidí.

7) On-line služby, aplikace a hry

S příchodem internetu se změnilo i využívání služeb. Velmi se změnilo osobní bankovnictví. Dříve jste museli s každou platbou či změnou zajít do banky, dnes však většina lidí používá internetové bankovnictví.  Stačí se přihlásit na internet a můžete vše vyřídit během okamžiku.

S rozvojem internetu (rychlosti a pokrytí) začaly ustupovat programy instalované v počítači a přechází se na internetové aplikace. Například hodně lidí doma přestalo využívat Outlook (program na poštu v počítači) a pouze se přihlásí na stránky Seznamu nebo Gmailu, kde si “on-line” tedy přímo na internetových stránkách přečtou a pošlou své e-maily. Tento osud velmi zasáhl i firemní aplikace. Dříve se často instalovaly programy do počítače, dnes se vše řeší přes prohlížeč, i když data nejsou na internetu, ale na intranetu (uzavřené firemní síti).

V poslední řadě Internet hodně ovlivnil herní svět. Dříve se hry instalovaly do počítače bez možnosti propojení hráčů, každý hrál sám proti počítači. Potom se přidala možnost hry po LAN (lokální síti), kdy se hráči na víkend sešli u někoho doma, přinesli své počítače s monitory a propojili se. Dnes se hráči propojují přes internet z domova a dokonce vznikají „ online světy „, kde musíte být připojeni k internetu. Největší herní online svět je asi Word of Warcraft. Dnes již čím dál tím více her vyžaduje stálé připojení k internetu, aby se předešlo neoprávněnému kopírování.

8) Propojení (připojení) přes internet

Ve firemním světě se internet používá jako jedna z cest, jak propojit dvě pobočky nebo připojit zaměstnance z domova do firemního prostředí. Pokud má firma centrálu a další pobočku, bude pravdě podobně připojovat pobočku do centrály, aby měli zaměstnanci přístup k aplikacím jako jsou pošta, CRM, ERP, DMS a podobně.  A tedy internet je nejlevnější cesta, jak toho docílit. Vytvoří se tzv. šifrovaný tunel přes internet z jedné lokality do druhé a tímto tunelem probíhá komunikace. Tunel je šifrovaný, aby firemní data nikdo nemohl zneužít, což by jinak bylo jednoduché.

9) Hacking – neoprávněné získávání cizích dat

S růstem internetu roste i počet hackerů – lidí, kteří se snaží proniknout do Vašeho počítače nebo do Vaší firmy s cílem získat zajímavá data nebo prostě jen prolomit Vaše zabezpečení.

Dnes je už nutnost mít v počítači antivirový program, firewall a program na malware. Toto všechno jsou nástroje, které hackeři využívají, aby se dostali k Vám do počítače nebo do Vaší firmy. Ve firemním prostředí jsou nároky na zabezpečení vyšší. Hackeři dnes čím dál tím více využívají automatizaci, takzvané roboty, které jim pomáhají. Roboti pracují nonstop a získávají hackerům různé informace o chybách., Hackeři se potom situaci věnují osobně. Například v minulosti byl tzv.hacknut i tento blog pomocí malware. Kdo dnes používá internet, měl by chránit svá data a soukromí.

10) Internet věcí (Internet of things – IoT)

interent_veciInternet věcí je zatím v plenkách, ale za nějaký čas bude všude. Jedná se o propojení vestavěných zařízení s Internetem pomocí bezdrátové sítě. V současnosti se jedná spíše o sběr dat z měřících zařízení a jejich kontrolu. Do budoucna bude ale i Vaše lednička napojena na  internet, aby Vám řekla, jaké potraviny dochází či došly a případně si sama objednala dané zboží.

Nazapomeňte na náš test „ znalosti internetu „, který si můžete udělat zde: Test znalosti internetu

 

Author: Radek

Fanoušek WordPressu, se zájmem o dění okolo internetu a přírody.

Share This Post On

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlašte se k odběru nových článků!

Přihlašte se o odběru a budete dostávat informace o nových článcích emailem.

Hotovo, děkuji za přihlášení.

Share This